Szkodliwość klimatyzacji

Szkodliwość klimatyzacji

Urządzenia klimatyzacyjne zdobywają coraz to większą popularność. Niegdyś były montowane głównie w biurach, sklepach, zakładach produkcyjnych, laboratoriach. Od kilku lat, urządzenia te coraz częściej goszczą a polskich domach. Powodem takiej sytuacji jest zauważalny w ciągu ostatnich lat, globalny proces ocieplania się klimatu. Początkowo urządzenia te były drogie, lecz wzrost zainteresowania nimi, sprawił obniżenie się cen. Producenci tych urządzeń zadbali o to by każdy Kowalski za niewielką kwotę mógł zasłużenie odpoczywać w schłodzonym mieszkaniu. Początkowo klimatyzacja kosztowała średnio około 4000 złotych. Obecnie markety budowlane a nawet zwykłe sklepy, oferują je w cenach od 700 złotych.

Zadaniem klimatyzacji jest utrzymywać zadaną temperaturę w pomieszczeniu na stałym poziomie.

Podczas procesu utrzymywania zadanej temperatury, powietrze jest ochładzane lub ogrzewane i za pomocą wentylatora umieszczonego w klimatyzatorze, jest rozprowadzane w pomieszczeniu.

Wadami klimatyzacji jest fakt iż powietrze po przeróbce jest suche – niska wilgotność. Takie powietrze źle wpływa na skórę i błony śluzowe. Skóra staje się sucha, błony śluzowe wysychają. Wysychanie błon śluzowych powoduje nieżyty powodujące kaszel, duszności u astmatyków. Ponadto przebywanie długotrwale w klimatyzowanych pomieszczeniach, powoduje zespół suchego oka.

Suche powietrze nie jest głównym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Bardzo ważna jest czystość klimatyzatora. Każde urządzenie klimatyzacyjne powinno być czyszczone raz w miesiącu.

Nie czyszczona klimatyzacja jest źródłem bakterii, grzybów. Skraplająca się z powietrza woda na elementach klimatyzacji powoduje, że powstaje wilgotne środowisko wewnątrz urządzenia. To środowisko przyczynia się do rozmnażania bakterii, grzybów i pleśni.

Na szczęście producenci zauważyli ten problem i zastosowali odpowiednie filtry, których zadaniem jest nawilżenie powietrza. Przykładem są klimatyzatory Mitsubishi, które posiadają odpowiednie systemy filtrów. Filtry te zapewniają prawidłowe oczyszczenie powietrza z bakterii, grzybów i pleśni. Jednak najlepsze filtry nie są w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Klimatyzacja musi być czyszczona.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *