Samobadanie jąder

Samobadanie jąder

Mężczyźni w każdym wieku powinni badać jądra tak samo, jak kobiety badają swoje piersi. Na samobadanie jąder wystarczy poświęcić raz w miesiącu zaledwie kilka chwil. Badanie powinno odbywać się pod prysznicem lub w czasie kąpieli, ponieważ wtedy najłatwiej wyczuć wszelkie nieprawidłowości w budowie jąder. Należy unikać badania bezpośrednio po lub przed stosunkiem płciowym, ponieważ podniecenie sprawia, że narządy płciowe stają się nabrzmiałe, co może wprowadzić w błąd badającego. Dzięki systematycznym badaniom mężczyźni są w stanie uchronić się od raka jąder. Szczególnie uważni powinni być mężczyźni z grup zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór jądra, czyli cierpiący na niepłodność oraz ci, u których zaraz po urodzeniu stwierdzono brak jąder w mosznie (tzw. wnętrostwo) lub mężczyźni z niedorozwojem narządów płciowych. Jak powinno się przeprowadzać samobadanie jąder?

  1. W pierwszej kolejności przetaczaj delikatnie każde jądro pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Sprawdź, czy wyczuwasz pod skórą jakiegokolwiek zgrubienia lub grudki. Zwracaj uwagę na to, czy od poprzedniego badania Twoje jądra nie zmieniły wyglądu, na przykład czy któreś się nie powiększyło, czy skóra nie jest napięta albo jej powierzchnia nie stała się chropowata. Zwróć uwagę również na ewentualne zaczerwienienie skóry. Możesz zauważyć naczynia krwionośne, co jest mało estetycznym widokiem, ale nie przejmuj się nimi i przejdź do następnego kroku samobadania, 
  2. Uciśnij delikatnie palcami jądro – zdrowe jest miękkie i gładkie. Twarde i chropowate wymaga konsultacji lekarza,
  3. Nie wpadaj w panikę, jeżeli na tylnej ścianie wyczujesz małe, twarde zgrubienie połączone z jądrem, ponieważ są to najądrza i nasieniowód.

Samobadanie jąder może pomóc mężczyznom odpowiednio wcześnie wykryć raka jąder i zwiększyć swoje szanse na jego całkowite wyleczenie. Wystarczy raz w miesiącu sprawdzić to, czy wygląd jąder i wrażenia dotykowe pozostają niezmienne. Należy pamiętać o tym, że nawet jeśli podczas badania zauważy się niepokojące objawy, nie muszą one oznaczać od razu nowotworu. Przyczyna ich wystąpienia może być zupełnie niegroźna, ale najlepiej skonsultować to z lekarzem urologiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *