Patrząc na kilka ostatnich dziesięcioleci trzeba przyznać, że w tym czasie nastąpił bardzo szybki postęp w medycynie. Nie należy jednak zapominać, że ten postęp oparty był na postępie w innych dziedzinach nauki, np. w kriogenice.
Kriogenika zajmuje się badaniem i wykorzystywaniem właściwości ciał w niskich temperaturach, ich uzyskiwaniem i mierzeniem. Rozwój kriogeniki pozwolił przede wszystkim na skroplenie gazów, które uznawane były za trudno lub wcale nieskraplające się. Co ważne, opracowano nie tylko produkcję tych cieczy, ale także transport i przechowywanie. Oprócz udziału w rozwoju medycyny przyczynia się ona także do rozwoju innych dziedzin jak biologia, badanie przestrzeni kosmicznej, przemysł spożywczy czy metalurgiczny.
To właśnie dzięki osiągnięciom w kriogenice do postawienia diagnozy można wykorzystywać rezonans magnetyczny, używany głównie do rozpoznawania zmian nowotworowych i oceny ich zaawansowania. Magnesy nadprzewodzące używane w tych urządzeniach kriostatowane są ciekłym helem.
Rozwój kriogeniki pozwolił na powstanie i rozwój kriochirurgii. Polega ona na zamrożeniu przeznaczonej do wycięcia tkanki. Metoda ta jest bezpieczna, bezkrwawa i prawie bezbolesna.
Dokonania kriogeniki wykorzystuje się także przy rehabilitacji z użyciem krioterapii. Może być ona stosowana do leczenia zmian skórnych lub wpływania niską temperaturą na ciało w taki sposób, by prowadziło to do powstania stresu fizjologicznego.
Bez wątpienia bez rozwoju kriogeniki medycyna nie stałaby na tym samym poziomie co teraz. Co więcej, wiele zabiegów byłoby wykonywanych o wiele bardziej bolesnymi metodami. Zastosowanie niskich temperatur pozwala na złagodzenie bólu oraz przedłużenie zbawiennych skutków terapii.
Lato to czas kiedy pokazujemy więcej ciała niż normalnie. Jednakże niektóre zmiany skórne mogą spowodować wstyd przed założeniem krótkiej koszulki...
Leave a Reply