Przeziębienie wywoływane jest przez wirusy, więc nie ma lekarstwa, które mogłoby mu zapobiec, ani zupełnie wyeliminować, najczęściej można jedynie zminimalizować objawy, które zwykle utrzymują się od 4 do 7 dni. Mimo że przeziębienie nie powinno być groźne, to jednak lepiej uciążliwe objawy odpowiednio wcześnie wykryć i się ich pozbyć.
Jednym z objawów jest gorączka, która u dorosłych sięga zwykle 38°C, u dzieci bywa trochę wyższa i utrzymuje się przez 2-3 dni. Jeśli nie ma nagłych skoków temperatur, oznacza to, że organizm walczy z chorobą i nie ma potrzeby stosowania lekarstw przeciwgorączkowych. Jeśli jednak temperatura zacznie się podwyższać, nie ma sensu zwlekać z jej obniżaniem – powinny sobie z nią poradzić leki dostępne bez recepty na bazie paracetamolu, jeśli to nie pomoże, dobrze jest zastosować zimne okłady lub nawet kąpiel.
Przeziębieniu zwykle towarzyszy też kaszel, który bywa uciążliwy. Na początku należy ustalić, czy jest to kaszel suchy, czy mokry i dopiero wtedy decydować się albo na tabletki albo na syrop. Starym, dobrym, domowym sposobem na radzenie sobie z kaszlem jest syrop z cebuli, jednak jest dosyć nieprzyjemny w smaku i szczególnie dzieci w ogóle go nie tolerują. Jeśli pojawi się ból gardła najlepiej zastosować tabletki o działaniu miejscowym (cholinex, strepsils, neo-angin), specyfiki w aerozolu, czy płukank (gargarin, septosan). Kolejnym objawem jest katar, z którym najlepiej radzą sobie krople do nosa (resoxym, xylometazolin), lub leki w atomizerze, dzięki któremu jesteśmy w stanie precyzyjnie odmierzyć dawkę.
W leczeniu przeziębienia dobrze sprawdzają się też preparaty typu „wszystko w jednym”, typu gripex, febrisan i inne. Farmaceuci radzą, żeby przyjmować te w saszetkach, aniżeli w tabletkach, gdyż szybciej się wchłaniają. Zwykle posiadają też odpowiednie dawki witaminy C, jednak nie zaszkodzi zażyć jeszcze takiej w tabletkach. Podstawą jest też przyjmowanie dużej ilości płynów i wypoczywanie, niekoniecznie leżenie w łóżku. Pomieszczenie, w którym się przebywa powinno być też regularnie wietrzone, świeże powietrze sprzyja regeneracji organizmu.
Stosowanie się do tych zaleceń powinno pomóc w zwalczaniu objawów, a całkowity powrót do zdrowia nie powinien trwać dłużej niż tydzień.
Leave a Reply