Tym wpisem zakończymy cykl opisujący przyczyny przewlekłego zmęczenia. Zaprezentujemy dwie choroby, w których występuje ciągłe ospanie, zmęczenie i znużenie. Pamiętaj, że są to tylko przykłady i porady. Nie traktuj tego, jako zalecenie lekarskie. W każdej wątpliwej sytuacji, koniecznie wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Cię dalej w zależności od tego, co wykryje. Nie lekceważ tego.
Tarczyca odpowiada za całą gospodarkę organizmu. Wydziela on hormony, które żądzą ważnymi procesami chemicznymi, dzięki czemu zapewniają sprawą pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Może dojść do nadczynności tarczycy, gdy występuje nadprodukcja tych hormonów lub niedoczynności tarczycy, gdy występuje niedobór tych hormonów. Tym dwóm chorobom towarzyszy właśnie przewlekłe zmęczenie. W przypadku nadczynności pojawia się dodatkowo bezsenność, zestresowanie, zaburzenia akcji serca, utrata wagi mimo zwiększonego apetytu, biegunki, zaburzenia cyklu miesiączkowego. Cierpi się na nadmierne pocenie, ciągle jest gorąco i występują duszności. W przypadku niedoczynności niektóre objawy są odwrotne. Występuje między innymi tycie mimo spadku apetytu, pojawia się również ospałość, zaburzenia koncentracji, skóra jest sucha i się łuszczy. W tym przypadku również mogą się pojawić problemy z cyklem miesiączkowym. W takiej sytuacji najlepiej jest zrobić badania krwi TSH (hormonu przysadki), FT3 i FT4 oraz USG tarczycy, a następnie wybrać się do endokrynologa lub do lekarza pierwszego kontaktu w celu uzyskania skierowania do tego właśnie lekarza. Ten zdecyduje, jakie kroki należy podjąć, najbardziej prawdopodobna będzie kuracja farmakologiczna. W skrajnych przypadkach, gdy tarczyca jest zbyt duża, może wystąpić konieczność wycięcia jej lub podjęcie radioterapii jodem.
Mogłoby się wydawać, że tak naprawdę nie jest to w ogóle choroba, jednakże spotyka ona coraz częściej młode i aktywne kobiety, które żyją w stałym napięciu. W tym wypadku najważniejszym objawem jest właśnie chroniczne zmęczenie, które czasem trwa więcej niż pół roku i nie da się wyjaśnić jego przyczyn, ponieważ nie da się tego powiązać z żadną chorobą. Mogą temu zespołowi towarzyszyć również zaburzenia snu, problemy z koncentracją i pamięcią, bóle głowy, mięśni, stawów, gardła, a także kołatanie serca. Mogą się również pojawić problemy z przewodem pokarmowym, czyli bóle brzucha, zaparcia, biegunki, a także wzdęcia. W takiej sytuacji najlepiej jest uregulować sobie tryb życia, jeść zdrowe posiłki w wyznaczonych porach, śpij co najmniej osiem godzin dziennie, a w domu się relaksuj, nie zabieraj do niego pracy. Podejmij aktywność fizyczną, wyjdź na spacer. A może wybierz się na urlop? Możliwe, że będzie konieczność psychoterapii. Wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu w celu uzyskania skierowania. Jeśli jest Ci bardzo słabo, napij się kawy, coli lub napoju energetycznego, dzięki zawierającej się w nich kofeinie, poczujesz się lepiej, bo wzrośnie Twoje ciśnienie.
Jest wiele chorób, które sygnalizuje przewlekłe zmęczenie. My zademonstrowaliśmy tylko garstkę z nich, pamiętaj, że w każdej sytuacji, gdy zastanawiasz się nad stanem Twojego zdrowia, powinno się wybrać do lekarza, aby rozwiać wątpliwości lub rozpocząć leczenie. Zdrowie ma się tylko jedno i należy o nie dbać.
Leave a Reply