Ogród dla alergika

Ogród dla alergika

Alergicy z reguły mają trudne życie. Uczula ich wiele różnych mniej lub bardziej znanych substancji, które mogą wywołać bardzo różne objawy i stany chorobowe.

O ile możemy i potrafimy zaradzić wszystkim tym rzeczom, które uczulają nas w domu, o tyle, zazwyczaj jesteśmy niestety bezsilni w zderzeniu z nieubłagana naturą, nie pomagają nawet różne opryskiwacze.

Jeśli zatem jesteśmy alergikami, a posiadamy ogród koniecznie pamiętajmy o kilku zasadach.

W ogrodzie dokładnie zaplanujmy dobór wszystkich roślin, wyeliminujmy przy tym te, które charakteryzują się nadmiernym pyleniem w okresie wiosennym.

Jakie zatem drzewa powinien wybierać? Na pierwszym miejscu dwupienne, czyli cis, wierzbę, topolę,  jabłoń i inne drzewa owocowe.

Z mniejszych krzewów także azalię, bukszpan, magnolie, kaliny.

Dla alergików bardzo częstym problemem jest także trawa, warto zatem zastąpić ją żwirem, płytkami lub kamieniami.

Co nas najczęściej uczula?

ogrod

Spośród drzew zdecydowanie brzoza, akacja, cyprysy, olcha, jałowiec, dąb, jesion,

Trawa pod każdą postacią i w każdej ilości,

Kwiaty, szczególnie jeśli występują w dużych ilościach.

Jednego możemy być pewni: przed alergią ze strony roślin ustrzec się jest bardzo ciężko. Oczywiście nigdy w stu procentach nie uda nam się wyeliminować alergenów. Jeśli jednak zaaranżujemy swój ogród mądrze znacznie ograniczymy przepływ wszystkich negatywnych substancji.

Dodatkowo podczas każdych wykonywanych prac ogrodowych pamiętajmy o tym, by odpowiednio się ubrać, przysłaniając jak najwięcej powierzchni swojej skóry. Nie bez znaczenia jest także czas przeznaczony na pielęgnację roślin. Jeśli bowiem prace wykonamy w momencie, gdy nasza roślina nie wydziela nadmiaru pyłków to jest szansa, że nie będziemy aż tak cierpieć pod wpływem kontaktu z nią.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *