Odszkodowanie za błąd lekarski

Niemal przed każdym z nas wizyta u lekarza, a już na pewno pobyt w szpitalu budzi nieokiełznany strach. Boimy się, ponieważ zagrożone jest nasze zdrowie, a co za tym idzie, też życie, decydujemy się jednak na ten krok, ponieważ to on ma nas uratować. Niestety coraz częściej słyszy się o różnorakich zaniedbaniach i błędach lekarskich, które zamiast pomóc, jeszcze bardziej uprzykrzyły komuś życie, choć stwierdzenie uprzykrzyć jest chyba nawet zbyt minimalistyczne.

 

Jeśli ktoś, kto rzekomo posiada wysokie kompetencje ewidentnie zawinił i przez to my ponieśliśmy znaczące straty, powinniśmy starać się o uzyskanie odszkodowania, ponieważ takie jak najbardziej nam się należy. Jeśli ktoś zachował się wobec nas tak niekompetentnie i nierzetelnie nie możemy przejść obok sprawy obojętnie i postarać się o zwrot kosztów w możliwie jak największym stopniu.

 

Takie odszkodowanie wyrządzone nam przez błąd lekarski, znaczące zawinienie ze strony służby zdrowia – szpitala bądź tez innej placówki powinno pokryć wszelkie straty, jakie ponieśliśmy w wyniku tego działania, dlatego też należy się o nie starać. A w jakich konkretnie sytuacjach mamy do tego prawo?

 

O należyte zadośćuczynienie należy się starać między innymi w sytuacji, kiedy byliśmy zmuszeni podjąć dodatkowe leczenie, w tym konsultować się w specjalistycznych poradniach, wykupywać drogie leki i wynajmować dodatkową pomoc pielęgniarską. Przyznawane powinno nam też być odszkodowanie za pobyt w szpitalu czy nawet podjęcie się specjalnego trybu żywienia. Niestety zdarza się też tak, że błąd lekarski był na tyle poważny, że straciliśmy w jego wyniku na przykład nogę i konieczne będzie nabycie protezy bądź też aparatu słuchowego, jeśli w wyniku niewłaściwie wykonanej operacji pogorszył nam się słuch. Wtedy również możemy się ubiegać o odzyskanie nakładów finansowych, jakie ponieśliśmy, aby nabyć takie urządzenia. Ewentualnym zwrotom podlegają także koszty związane z dojazdami, nawet jeśli chodzi o przejazdy naszych bliskich w odwiedzinach. W najgorszych przypadkach jesteśmy także zmuszeni do podjęcia innej pracy, ponieważ niepoprawnie wykonany zabieg pozbawił nas cech zdolnych do wykonywania dotychczasowych funkcji. W takiej sytuacji również możemy starać się o odzyskanie kosztów, które obejmują aspekty, takie jak opłaty za szkolenia czy dojazdy.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *