Wiele ciepłolubnych osób nie zdaje sobie często sprawy z tego, jak wielkim zagrożeniem dla naszego organizmu jest odmrożenie danej, nawet niewielkiej części ciała. Może to powodować poważne konsekwencje na kilka lat, a nawet całe życie.
Ostatnimi czasy wyjazdy w góry, na zimowe sporty cieszą się coraz wyższym powodzeniem. Niektóre osoby wciąż nie zdają sobie sprawy z kilku podstawowych zagrożeń.
Już nawet kilkustopniowy mróz może być niebezpieczny, jeżeli przebywamy na nim dłużej. Jeżeli nasze ubranie jest nieszczelne organizm się wyziębia, a odsłonięte części ciała są narażone na odmrożenia. Są to obrażenia skóry i tkanek związane z mrożeniem części ciała
Pamiętajmy, że jadąc w góry powinniśmy zmienić myślenie odnośnie wyglądu ubrań. Wygląd nie jest najważniejszy – najważniejsza jest przydatność. Wiele kurtek narciarskich posiada jaskrawe kolory, zazwyczaj kilka – wszystko po to by osoba była łatwo dostrzegalna na śniegu nawet z dużej odległości. Jadąc na wspinaczkę nie warto ubierać się na brązowo – ratownicy GOPR szczególnie tego odradzają, bo takiej osoby po prostu nie widać.
Druga kwestia to materiał z jakiego odzież wykonano. Podstawowe parametry to przepuszczalność powietrza, ciężar, szczelność przed opadami I temperaturą.
Każdy profesjonalny ubiór posiada określone parametry. Najważniejsze to zakres temperatur, w jakich należy używać odzieży. Już różnica 5 stopni Celsjusza może mieć kolosalne znaczenie. Szczególnie jeżeli jest to 5 stopni w dół.
Powinniśmy reagować już na wczesne oznaki odmrożenia. Przeszywające zimno i zaczerwieniona skóra to symptomy jakie trzeba od razu unieszkodliwić. A oprócz samej temperatury niebezpieczny może być też wiatr i opady – zawsze obniżają one temperaturę naszego ciała, szczególnie jeżeli posiadamy nieszczelną odzież.
Dlatego ważne jest dobre okrycie się warstwą ubrań – szczególnie warto wspomnieć o ochronie twarzy, gdyż tę zazwyczaj pozostawiamy mocno odsłoniętą, a poliki, nos i uszy są mocno podatne na odmrożenie.
Przydatne też będzie nałożenie grubej warstwy tłustego kremu – szczególnie na twarz. Jest to warstwa ochronna która ochroni nas przed niepożądanym zimnem.
W przypadku poważniejszych odmrożeń należy bezzwłocznie udać się do lekarza, zaś odmrożeniom I stopnia możemy zaradzić biorąc kąpiel w letniej wodzie – najpierw 20 stopni, później zwiększyć temperaturę do 32 stopni Celsjusza. Do tego daną część ciała należy masować, by poprawić krążenie i rozproszyć efekt rozmrożenia.
Leave a Reply