Migrena

Migrena

Migrena to nic innego jak powtarzający się, pulsujący, silny ból głowy. Trwa zazwyczaj od 4 nawet do 72 godzin. Charakteryzuje się zróżnicowanym stopniem nasilenia i częstotliwością występowania. Ból często nasila się pod wpływem wyczerpującego wysiłku fizycznego lub emocji. Przy migrenie najczęściej występuje światłowstręt, nadmierna wrażliwość na dźwięki i zapachy, a także nudności i wymioty. Niekiedy może wystąpić również tzw. aura tj. w postaci ubytków widzenia, pojawienia się mroczków przed oczyma, a nawet niedowładu.

Migrena występuje u około 12-28% ludzi w pewnym okresie ich życia. Po okresie dojrzewania następuje gwałtowny wzrost liczby przypadków migreny u dziewcząt, który występuje jeszcze we wczesnym życiu dorosłym. Po menopauzie ataki migreny gwałtownie się zmniejszają i na tę przypadłość cierpi ok 5% mężczyzn i kobiet.

Co jest przyczyną migreny?

Najprawdopodobniej jest to związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem receptorów kanałów jonowych kory mózgowej, neuronów regulujących przepływ mózgowy oraz płytek krwi lub makrofagów, które chemicznie stymulują okołonaczyniowe wewnątrzczaszkowe włókna nerwowe.

Rodzaje migreny:

oczna- klasyczna, przed wystąpieniem bólu pojawiają się zaburzenia neurologiczne, które powodują połowiczne niedowidzenie. Może wystąpić również obniżona ostrość wzroku, a nawet krótkotrwała ślepota.

okoporaźna- przy tego rodzaju migrenie występują bóle kojarzone z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni okruchowych. Powoduje to opadnięcie powieki, co powoduje podwójne widzenie

porażenna- objawia się okresowymi pulsującymi bólami głowy

stan migrenowy- seryjnie powtarzające się napady poprzedzielane krótkimi przerwami, trwające nawet kilka godzin. Towarzyszą im: zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa oraz łzawienie.

śnieg optyczny- jest to przewlekła aura migrenowa, której nie musi towarzyszyć ból głowy

migrena z aurą- trwa zazwyczaj do 3 godzin, wraz z silnym bólem głowy mogą występować nudności, paraliż kończyn i trudności w mówieniu

Leczenie migreny:

Przy migrenie stosuje się 3 rodzaje leków:

-działające na nieswoiste ośrodki przeciwbólowe

-leki przeciwmigrenowe, działające wyłącznie na bóle migrenowe

-leki przeciwwymiotne i uspokajające

Istnieje możliwość nadużycia leków doraźnych i powstania zespołu wtórnych bólów głowy. Z niewyjaśnionych do końca przyczyn u pacjentów z migreną często dochodzi do uzależnienia od leków takich jak ergotamina, tryptany, lub NLPZ.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *