Krioterapia a sport

Krioterapia a sport

Krioterapię powszechnie kojarzy się z leczeniem schorzeń takich, jak reumatoidalne i zwyrodnieniowe zapalenia stawów, jednak zastosowania metody leczenia zimnem na tym bynajmniej się nie kończy. Dzięki swojemu pozytywnemu wpływowi na stawy krioterapia jest również bardzo skuteczna przy urazach i kontuzjach sportowych.

Kriomedycyna przychodzi więc z pomocą sportowcom zarówno w przypadku jednorazowych ostrych urazów, jak i przewlekłych chorób, a nawet skutków przemęczenia długotrwałym treningiem. We wszystkich tych przypadkach krioterapia pozytywnie wpływa przede wszystkim na stawy i mięśnie, a to właśnie one najczęściej ulegają kontuzjom, uszkodzeniom i zwyrodnieniom w wypadku wyczynowego uprawiania sportu. Leczenie zimnem stosuje się więc w przypadku stłuczeń mięśni, krwiaków, skręceń stawów, uszkodzeń więzadeł, ale także tenidopatii ścięgna Achillesa (mechaniczne uszkodzenie ścięgna na skutek jego niezdolności do regeneracji) czy entezopatii (zmiany chorobowe przyczepów mięśni do kości). Bywa również wykorzystywana w celach ogólnej odnowy biologicznej organizmu wyczerpanego intensywnymi treningami i startami w zawodach.

Są to więc problemy ze stawami i mięśniami, czyli takie, które nad wyraz często dotyczą sportowców zarówno profesjonalnych, jak i amatorskich. Kriomedycyna wychodzi im naprzeciw, gdyż leczenie zimnem ma szczególnie zbawienny wpływ właśnie na te obszary ludzkiego ciała. Przede wszystkim niskie temperatury powodują radykalny wzrost ukrwienia organu, który został poddany jego działaniu, a tymczasem tkanka mięśniowa i stawy są obszarami szczególnie słabo ukrwionymi. Szybsze krążenie krwi przyśpiesza zaś ich leczenie.

Ponadto zimno ma szczególnie pozytywny wpływ na kolagen, z którego między innymi zbudowane są więzadła, mięśnie, a zwłaszcza stawy. To właśnie kolagen zapewnia im elastyczność i rozciągliwość, dlatego też o to białko trzeba dbać w pierwszym rzędzie, jeśli chce się wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć, liczbę kontuzji stawów.

W związku z powyższym krioterapia jest szczególnie zalecana dla osób aktywnych fizycznie i sportowców, a kriomedycyna jest im w stanie wiele zapewnić. Pozwoli bowiem cieszyć się sportem bez oglądania się na bolesne kontuzje wykluczające z aktywności na dłuższy czas.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *