Kriochirurgia – zabieg bez skalpela

Kriochirurgia – zabieg bez skalpela

Kriomedycyna zazwyczaj kojarzy nam się z dużymi, przeznaczonymi dla kilku osób komorami, w których terapii poddawany jest cały organizm. Nie jest to jednak jedyny sposób zastosowania  niskich temperatur w lecznictwie, gdyż te mogą zostać wykorzystane również punktowo. Z takim wykorzystaniem możemy spotkać się przede wszystkim w kriochirurgii – dziedzinie medycyny skutecznie eliminujące konieczność użycia takie narzędzia, jakie widzimy na zdjęciu obok.

W tego rodzaju zabiegach niskie temperatury stosowane są do usuwania ograniczonych miejscowo chorych tkanek. Kilkukrotnie mrożąc i rozmrażając zmienione chorobowo miejsce, doprowadza się do obumarcia tkanki, która – jako martwa – zostaje po jakimś czasie samoczynnie usunięta przez organizm.

Kriochirurgia ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach medycyny, najpowszechniejsza jest w dermatologii, ale stosuje się ją również w onkologii, laryngologii, ginekologii, a nawet w okulistyce.Wymrażanie tkanek jest o tyle przydatne, że może być stosowane zarówno do niewielkich zmian skórnych, jak i do zmian nowotworowych.

Jest również wygodne i bezpieczne także dla pacjenta, gdyż cała operacja przebiega praktycznie bezkrwawo i praktycznie bezboleśnie (zabiegom towarzyszy najwyżej lekkie, kilkunastosekundowe pieczenie), zwłaszcza w porównaniu z chirurgią tradycyjną. Kriochirurgię można stosować u pacjentów w każdym wieku i stanie zdrowia, nie martwiąc się o ryzyko powikłań. Dodatkowo zabieg taki praktycznie nie pozostawia śladów, pomijając niewielką, łatwą do ukrycia bliznę, która nie wpływa na normalne funkcjonowanie pacjenta.

Cały zabieg polega na doprowadzeniu do kriodestrukcji chorych tkanek przy pomocy specjalnej sondy, schłodzonej do ekstremalnie niskiej temperatury dzięki przepływającemu przez nią sprzężonemu gazowi pod bardzo dużym ciśnieniem. Miejscowy szok termiczny doprowadza do zahamowania metabolizmu komórek, co w konsekwencji doprowadza do ich obumarcia. Martwe tkanki są usuwane przez organizm w niedługim czasie. Ponieważ niska temperatura blokuje naczynia krwionośne, cały zabieg przebiega bez upływu krwi, bezkrwawy jest również okres tuż po zabiegu.

Wymrażanie chorych tkanek jest szybką i skuteczną metoda, która może ułatwić życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Jest prostota łączy się z wysoką efektywność, a fakt, że kriochirurgia jest dostępna w coraz większej liczbie gabinetów, zachęca do zastępowania tego typu usługami tradycyjnej chirurgii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *