Jak używać klimatyzatora aby nie szkodził zdrowiu?

Jak używać klimatyzatora aby nie szkodził zdrowiu?

Klimatyzatory są coraz chętniej wykorzystywane we wszystkich typach budynków i w środkach transportu. Ich zadaniem jest zapewnienie komfortowych warunków cieplnych niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Urządzenie to, musi tak pracować aby utrzymywać zadaną mu temperaturę powietrza.

Najważniejszą zasada w użytkowaniu klimatyzacji jest jej regularne czyszczenie oraz wymiana filtrów. Stosowanie klimatyzacji wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Należy pamiętać, iż klimatyzacja podczas pracy skrapla powietrze. Wydzielana wilgoć z powietrza osiada na parowniku, tworząc wilgotne środowisko. Takie środowisko, jest idealnym miejscem do rozmnażania się bakterii, grzybów i pleśni.

Najgroźniejszą bakterią jest Legionella powodująca chorobę legionellozę. Legionelloza jest podobna do grypy. Objawia się identycznie, najpierw pojawiają się bóle głowy, mięśni, gorączka. Gdy się rozwinie pojawia się uporczywy suchy kaszel. Rozwija się ona w środowisku wilgotnym w temperaturach od 20 do 55 stopni Celsjusza. Środowisko wytwarzane przez klimatyzator jest idealne dla bakterii legionelli. Bakteria ta jest powodem powstania około 10% zapaleń płuc na całym świecie. Oczywiście legionella jest tylko jednym z wielu zagrożeń biologicznych dla naszego organizmu. Nie czyszczony klimatyzator rozpyla w pomieszczeniu, wszystkie bakterie, które są wdychane przez osoby w nim przebywające.

Klimatyzacja również osusza powietrze co powoduje, że staje się ono przyczyną wysuszenia skóry i błon śluzowych co w efekcie końcowym prowadzi do wielu chorób. Ważnym elementem jest prawidłowe zamontowanie klimatyzacji. Klimatyzator powinien być zamontowany tak, by struga zimnego powietrza nie była skierowana bezpośrednio na ludzi. Powietrze z klimatyzatora musi się wymieszać, wtedy uzyskuje lepszą wilgotność.

Kolejnym ważnym aspektem, jest dobranie właściwej temperatury powietrza. Ludzki organizm nie znosi zbyt dużych różnic temperatur. Prawidłowa różnica pomiędzy temperatury pomieszczenia a temperatury zewnętrznej powinna wynieść maksymalnie 10 stopni.

Jakość klimatyzatora ma również znaczenie. Dobre klimatyzatory znanych marek posiadają rozbudowane filtry, chroniące użytkowników przed bakteriami, pleśniami i grzybami. Przykładem są klimatyzatory Mitsubishi, które posiadają filtry przeciwbakteryjne z jonami srebra. Srebro skutecznie zabija bakterie. Nowością tej firmy jest filtr antyalergiczny, który usuwa z powietrza pyłki kwiatowe, insekty i alergeny. Filtr ten wykorzystuje technologię połączenia enzymów z mocznikiem. Dzięki temu usuwa wszystkie rodzaje bakterii, grzybów, pleśń i wirusów. Niestety tanie klimatyzatory nie posiadają tego typu zabezpieczeń.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *