Jak prawidłowo badać piersi?

W procesie wczesnego wykrywania raka piersi podstawowym, niezwykle ważnym elementem jest samobadanie piersi. Składa się ono z dwóch etapów:

  1. Oglądanie stanu piersi,
  2. Palpacja – badanie dotykowe.

Oglądanie stanu piersi może odbywać się w dwóch pozycjach: stojącej i leżącej. W celu przeprowadzenia oględzin piersi na stojąco kobieta powinna rozebrać się do pasa i stanąć przed lustrem. Pierwszym krokiem jest dokładna obserwacja piersi, aby wykluczyć ewentualne zmiany w ich wyglądzie, kształcie, kolorze brodawek i wielkości. Oględzin piersi należy dokonać również stojąc bokiem do lustra – w tym celu należy spleść ręce z tyłu ciała. Kolejnym krokiem jest oparcie dłoni na biodrach i naciskanie ich tak, aby odczuwalne było napinanie odpowiednich mięśni klatki piersiowej. Piersi należy obejrzeć też podczas pochylania się do przodu – przy tym kroku należy zwrócić uwagę na to czy nie widać żadnych zagłębień lub pofałdowań skóry, zmian w kształcie piersi lub wciągnięcia brodawek. W pozycji leżącej kobieta powinna położyć się na plecach i prawą rękę podłożyć pod swoją głowę (kobiety obdarzone dużym biustem powinny podłożyć poduszkę pod lewy bark). Badanie prawej piersi wykonuje się lewą ręką – należy mocno uciskać pierś przemieszczając dłoń po całym obszarze piersi. W trakcie badania trzeba być bardzo dokładnym, aby nie pominąć żadnego fragmentu gruczołu. W trakcie badania należy zwrócić uwagę również na pachę i dołki nadobojczykowe, aby sprawdzić czy węzły chłonne nie są powiększone. Po zakończeniu badania prawej piersi należy całą procedurę przeprowadzić ponownie badając pierś lewą. Sposoby badania piersi:

  • ruchy góra-dół – w celu przeprowadzenia badania pierś dzieli się na wąskie, pionowe pasy, a następnie ruch ręki kieruje się na przemian do góry i do dołu zataczając niewielkie koła – w ten sposób uda się przebadać dokładnie całą pierś,
  • ruchy promieniste – należy podzielić pierś podobnie do tarczy zegara i przesuwać dłoń od brodawki w kierunku godziny dwunastej zataczając niewielkie koła,
  • ruchy w kształcie koncentrycznych okręgów – badanie rozpoczyna się od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym małe kółka prostopadle do kierunku ruchu i przesuwając się ruchem spiralnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki – w  ten sposób zostanie zbadany cały gruczoł piersiowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *