Jak poradzić sobie z szumami w uszach?

Jak poradzić sobie z szumami w uszach?

Osoby skarżące się na szumy w uszach mówią, że przypominają one szum morza lub wiatru. Jest to dość uciążliwa przypadłość, którą w niektórych przypadkch da się wyleczyć.

 

Szumy uszne to grupa różnorodnych dźwięków, które nie pochodzą ze środowiska zewnętrznego. Osoba, która skarży się na tego typu dolegliwości może mieć problemy z koncentracją i częściej skarży się na obniżenie nastroju. W wielu przypadkach da się określić źródło problemu i podjąć właściwe leczenie. Istnieje natomiast duża grupa osób, u których nie można jasno stwierdzić dlaczego występują u nich szumy uszne.

 Najczęściej za szumy uszne odpowiada nadciśnienie tętnicze, choroby zapalne ucha środkowego i wewnętrznego oraz uszkodzenie nerwu ślimakowo – przedsionkowego. Najtrudniej jednak do zdiagnozowania są tzw. szumy subiektywne, na które skarży się pacjent. Jeśli wszystkie elementy ucha są sprawne, to lekarzom jest trudniej ustalić przyczynę wstępowania sumów. Najczęściej jednak przyczyna leży po stronie uszkodzonych komórek słuchowych, które znajdują się w uchu wewnętrznym, tzw. ślimaku. Leczenie w tym wypadku polega na podaniu osobie skarżącej się na szumy leki poprawiające ukrwienie ucha środkowego.

cisza

Jeśli szum uszny pojawił się nagle, to może być wynikiem przebytej infekcji wirusowej lub urazu akustycznego, np. po głośnym koncercie. Czasami też szumy pojawiają się po nagłym stresie. Tylko szczegółowe badania pozwolą na ustalenie jaka część ucha jest źródłem naszego dyskomfortu. Jest też zła wiadomość. Na ogół uszkodzenia te nazywa się mikrouszkodzeniami, czyli są bardzo drobne. Komórki słuchowe mogą nie zareagować na podane leki, a medycyna w dalszym ciągu nie zna sposobu jak skutecznie „usunąć” szumy.

Na przyszłość lepiej unikać ostrego hałasu oraz nie słuchać zbyt głodno muzyki w słuchawkach. Należy też leczyć też wszystkie infekcje oraz kontrolować nadciśnienie tętnicze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *