Jak poradzić sobie z miesiączkowymi dolegliwościami?

Jak poradzić sobie z miesiączkowymi dolegliwościami?

Bolesne miesiączki potrafią zepsuć nam cały dzień. Większość kobiet narzeka na silne bóle menstruacyjne, które często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Najczęściej w takich przypadkach sięgamy po leki przeciwbólowe, jednak warto skorzystać także z innych metod łagodzenia bólu.

Przeciwbólowa moc ziół

W dzisiejszych czasach bez recepty możemy dostać tabletki na większość dolegliwości. Nie zawsze jednak chcemy z nich korzystać i wolimy sięgnąć po metody naturalne. W trakcie bólu miesiączkowego warto pić zioła. Pomocne będą przede wszystkim te, które mają właściwości rozkurczowe i uspokajające. Sięgnijmy zatem po miętę, melisę, kozłek lekarski, nagietek oraz rozmaryn. Na bóle brzucha pomocny będzie także rumianek, który dodatkowo działa przeciwwzdęciowo. Kurację rumiankową najlepiej rozpocząć 2-3 dni przed okresem, w trakcie której należy wypijać 3 szklanki naparu dziennie. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są także gotowe mieszanki ziół, które regulują cykl menstruacyjny i pomagają w zwalczaniu dolegliwości bólowych.

 

Metody domowe

Występujące w trakcie menstruacji bóle często są na tyle uciążliwe, że zmuszają nas do zmiany planów i pozostania w domu. W walce z dolegliwościami pomoże nam woda. Warto wziąć ciepłą kąpiel lub długi prysznic, aby rozluźnić napięte mięśnie i złagodzić skurcze macicy. Nie należy jednak przesadzać z temperaturą, bowiem gorąca woda może tylko nasilić krwawienie. Ulgę przyniosą także ciepłe okłady na brzuch – jeżeli nie mamy termoforu, to wodę możemy nalać do butelki i zawinąć ją w ściereczkę. Pomocny będzie także łagodzący masaż brzucha. Najbardziej skuteczne są masaże z dodatkiem olejków, bowiem te eukaliptusowe, lawendowe i majerankowe działają rozkurczowo. Na nasze samopoczucie w trakcie menstruacji ma także stosowana dieta. Przede wszystkim należy zadbać o obecność w niej pokarmów zawierających wapń, bowiem obniża on aktywność skurczową macicy. Unikajmy natomiast potraw smażonych, ostrych i słonych, które obciążają nasz brzuch. Zminimalizujmy ilość kawy, zielonej herbaty oraz napojów gazowanych

Kiedy sięgnąć po tabletkę?

Tabletki przeciwbólowe są ogólnodostępne i pomagają nam szybko zwalczyć ból. W przypadku bardzo bolesnych miesiączek tabletkę należy wziąć od razu po pojawieniu się dolegliwości, nawet jeżeli są jeszcze niewielkie. Najlepiej sięgnąć po leki zawierające ibuprofen i naproksen. Na bóle menstruacyjne nie pomoże natomiast kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna. Obniża ona krzepliwość krwi, zatem jej zażywanie może skutkować nasileniem krwawienia. Więcej informacji związanych z tym tematem można znaleźć tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *