W okresie jesienno-zimowym prawdopodobieństwo zachorowań się zwiększa. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć chcielibyśmy przedstawić kilka praktycznych rad, które zniwelują ryzyko zachorowalności. Przyczyną niegroźnego, jak mogłoby się wydawać, przeziębienia są wirusy, najczęściej Adenoviridae i Rhinoviridae, które szczególnie upodobały sobie wszelkie miejsca publiczne, w tym supermarkety, przychodnie, czy autobusy. Te drobnoustroje rozprzestrzeniają się zwykle drogą kropelkową, jednak dzięki odporności organizmu do choroby dochodzi rzadko, chyba, że nasz układ immunologiczny jest osłabiony. Kiedy tak się dzieje?
Przede wszystkim w momencie wychłodzenia organizmu, organizm broni się poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych i szybszy przepływ krwi, co z kolei sprawia, że przepuszczalność drobnych żył jest większa i następuje wzrost produkcji wydzieliny przez gruczoły błony śluzowej w drogach oddechowych. Właśnie dlatego przeziębieniu towarzyszy ból gardła, katar, z czasem także gorączka. Jednak są proste, domowe sposoby, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka przeziębienia. Doskonałym rozwiązaniem okaże się przyjmowanie zwiększonej ilości witaminy C, zarówno w tabletkach, ale dobrym pomysłem jest też herbata z miodem i cytryną. Zmorą z dzieciństwa jest mleko z miodem i czosnkiem, ale okazuje się, że również świetnie wpływa na regenerację osłabionego organizmu.
Żeby uchronić się przed przeziębieniem specjaliści zalecają także uprawianie sportu, w szczególności na świeżym powietrzu, gdyż nasz organizm odpowiednio się wtedy hartuje i ryzyko zachorowań dodatkowo się zmniejsza. Warto także serwować sobie prysznic z ciepłą i zimną wodą na przemian.
Najlepiej też do wychłodzenia organizmu w ogóle nie dopuszczać i ubierać się odpowiednio do pogody, zwracając największą uwagę na strój w pierwszych jesiennych dniach, kiedy jeszcze wydaje nam się, że jest dostatecznie ciepło, oraz wczesną wiosną. Pamiętajmy jednak, żeby nasz strój nie powodował nie tylko wychłodzenia, ale także przegrzania organizmu, które również niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Na koniec chcielibyśmy dodać, jak ważny jest sen. Człowiek powinien spać przeciętnie około 8 godzin, co najkorzystniej wpływa funkcjonowanie organizmu, dbajmy więc o odpowiednią higienę snu.
Mamy nadzieję, że dzięki tym praktycznym wskazówkom ryzyko „złapania” przeziębienia zostanie znacznie zmniejszone, a wasze samopoczucie będzie utrzymywało się na wysokim poziomie, nawet, jeśli za oknem pojawi się plucha lub siarczysty mróz.
Leave a Reply