Jak dbać zimą o dłonie?

Jak dbać zimą o dłonie?

dłońZimą nasze dłonie podatniejsze są na różnego rodzaju podrażnienia. Najczęściej zmagamy się ze zbyt dużym wysuszeniem i zaczerwieniem.

 

Skóra dłoni posiada niewiele gruczołów łojowych i jest podatniejsza na częstsze wysuszenia. Poza tym częściej narażone są one na kontakt z detergentami i wodą. Zimą kiedy temperatura często schodzi poniżej zera, skóra dłoni robi się sina i jeśli w porę nie zadbamy o jej nawilżenie, to jeszcze przez długi czas możemy zmagać się z nieładnym zaczerwienieniem i przesuszeniem.

Po pierwsze, stosujemy kremy z witaminą A i E. Najlepiej wklepywać je w skórę dłoni po każdym kontakcie z wodą, a koniecznie jeśli oprócz wody nasze dłonie miały kontakt z detergentami, np. płynem do mycia naczyń lub do płukania. Kremy nawilżające to nasz największy sprzymierzeniec. Najlepsze są te z dodatkiem masła shea, masłem kakaowym i olejkiem jojoba. Jeśli wychodzimy na dwór, to zawsze zakładajmy rękawiczki, nawet jeśli jest to tylko szybkie wyjście do sklepu. Nie ma potrzeby narażać naszych rąk na niepotrzebny kontakt z zimnem.

rekawiczki

Kiedy zbyt długo zwlekaliśmy z podjęciem działań pielęgnacyjnych skóry dłoni, to zwykłe kremy mogą nie wystarczyć, aby przywrócić naszym dłoniom zdrowy wygląd. Wtedy najczęściej stosuje się serię maseczek, których zadaniem jest regeneracja uszkodzonego naskórka.

Jednym z najbardziej popularnych jest zabieg parafinowy. Jest on bardzo prosty. Wystarczy zakupić w aptece parafinę i podgrzać ją w małej miseczce. Do ciepłej parafiny zanurzamy na pięć minut dłonie. Następnie osuszamy ręce papierowym ręcznikiem. Możemy także zrobić sobie maseczkę z zsiadłego mleka pomieszanego z olejkiem różanym. Nałożoną maseczkę trzymamy na dłoniach przez 20 minut, po czym spłukujemy letnią wodą. Świetnie też sprawdza się nacieranie dłoni cytryną. Jeśli mamy popękaną skórę, to niestety zabieg ten może być troszkę bolesny. Warto jednak przez chwilę pocierpieć, bo cytryna ma właściwości odżywcze i regenerujące.

Jeśli chcemy uniknąć podrażnień powinniśmy podczas wykonywania prac domowych zawsze używać rękawiczek ochronnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *