Przeziębienie – w końcu dopadnie każdego, szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli to tylko katar, złe samopoczucie i chandra, to raczej nie warto wybierać się do lekarza, który przepisze witaminę C i ziołowy syropek. Jak poradzić sobie z przeziębieniem domowymi sposobami? Oto kilka z nich.
Przede wszystkim musisz się wygrzać. Żadnego biegania do pracy, z pracy, po zakupy itd. Szczególnie wrażliwe na zimno są stopy, więc zakładaj wełniane skarpety i leż w łóżku. Cudownie rozgrzewającą mac ma gorące mleko z miodem lub herbata z dodatkiem miodu. Zresztą miód, przede wszystkim lipowy, ma działanie bakteriobójcze – na infekcję gardła lub dróg oddechowych jak znalazł. Silne działanie bakteriobójcze ma także czosnek. Nie każdy przepada za jego ostrym aromatem, ale czasami warto się do niego zmusić, przynajmniej ząbek dziennie – posiekaj drobno i dodaj do kanapki z masłem. Jeśli nie czosnek to chociaż cebula, albo syrop z cebuli zasypanej cukrem i odstawionej na dzień lub dwa.
Nie pozwól, aby zamęczył cię katar. Co prawda stare powiedzeni głosi, że katar leczony trwa tydzień a nie leczony siedem dni, ale zawsze możesz spróbować trochę złagodzić jego dokuczliwe objawy. Naturalnym środkiem dostępnym w aptece bez recepty jest woda morska w sprayu. Aplikowanie jej 3 razy dziennie udrażnia nos i rozrzedza wydzielinę. Babcinym sposobem na katar są parówki z ziół. Możesz do tego wykorzystać zwykły majeranek, który wystarczy zalać wrzącą wodą i wdychać opary pod ręcznikiem.
Boli gardło? Nie panikuj. To nie musi być angina. Jeżeli masz dosyć słodkich i mdlących pastylek, które nie zawsze pomagają, wypróbuj propolis – naturalny środek pochodzenia pszczelego. Dokładnie rzecz ujmując jest to kit pszczeli – substancja, którą te pracowite owady wykorzystują do pokrywania wszelkich elementów ula w celu zabezpieczenia go przez bakteriami, pleśniami, grzybami. Propolis ma także właściwości lekko znieczulające. Oczywiście, w aptece dostaniemy odpowiednie spreparowany propolis w płynnej formie.
Leave a Reply