Domowe (i nie tylko) sposoby na pękające pięty

Domowe (i nie tylko) sposoby na pękające pięty

Popękane pięty to dla jednych tylko defekt kosmetyczne, dla innych to bolesna dolegliwość, z którą wcale nie jest tak łatwo sobie poradzić.

Domowych sposobów na popękane pięty jest dużo. Jeśli będziemy regularnie stosować zabiegi zmiękczające naskórek to jest szansa, że nasze stopy unikną bolesnych podrażnień.
Skóra na piętach jest gruba i mocno unerwiona. Pojawiające się bruzdy mogą być efektem zbytnio wysuszonej skóry lub noszenia przez nas nieodpowiedniego obuwia. Jeśli pęknięcie sięgnie skóry właściwej, wówczas uszkodzona skóra zaczyna krwawić. Każdy kto doświadczył tej przykrej dolegliwości, wie ile bólu sprawia postawienie każdego kroku. Najlepiej jeśli zawczasu pomyślimy o środkach zapobiegawczych.

Do codziennej pielęgnacji stóp powinniśmy używać pumeksu i kremu nawilżającego. To obowiązkowy zestaw, o którym nie powinniśmy zapominać w czasie wieczornej kąpieli. Krem nawilżający powinien zawierać witaminę A i C oraz wyciąg z oliwek, który zapobiega nadmiernemu wysuszaniu się skóry. Bardzo ważnym zabiegiem jest też ścieranie naskórka. Peeling wystarczy stosować 2 razy w tygodniu. Zapewni on skórze naszych stóp odpowiednią miękkość i gładkość. Zmiękczająco i jednocześnie odżywczo na skórę stóp działa mikstura z siemienia lnianego, nasion kozieradki i rumianku. Dwie łyżki każdego z tych nasion zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na kilka minut. Napar wlewamy do miski z wodą i przez około 15 minut moczymy w niej stopy. Innym sposobem jest moczenie stóp w roztworze soli morskiej lub zwykłej kuchennej. Kolejnym tanim sposobem na przywrócenie naszym stopom gładkości jest używanie maści nagietkowej. Na osuszoną skórę stóp delikatnie wmasowujemy niewielką ilość maści (jest dość tłusta). Codzienna kuracja nagietkiem odżywia skórę i łagodzi podrażnienia.

Nie zawsze domowe sposoby okazują się wystarczające, aby skutecznie uporać się z naszym problemem. Jeśli po tygodniu domowych zabiegów nie zauważymy żadnej poprawy, powinniśmy udać się do lekarza specjalisty – podologa, który zajmuje się wszelkimi dolegliwościami związanymi ze stopami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *