Czym są męty oka szklistego?

Męty oka szklistego potocznie nazywane są muszkami latającymi. Przy ruchach gałki ocznej pojawiają się różnorodne kształty – nitki, kropki najczęściej w środkowym polu widzenia. Jest to schorzenie dość uciążliwe i może prowadzić do zaburzeń widzenia.

Męty lokują się w ciele szklistym oka, czyli galaretowatej substancji wypleniającej gałkę oczną. Znajdują się one blisko środka pola widzenia i są ruchome, co sprawia że osoba cierpiąca na to schorzenie odczuwa dyskomfort. Z czasem ilość mętów w ciele szklistym może się zwiększyć i wtedy konieczne jest podjęcie leczenia okulistycznego, a w niektórych przypadkach nawet zabiegu chirurgicznego. Mętom często towarzyszy rozwodnienie ciała szklistego, zapadniecie się, a nawet jego tylne odłączenie się. Męty nie są rozpoznawane przez układ immunologiczny oka jako ciała obce i dlatego rzadko kiedy samodzielnie się wchłaniają. Męty pojawiają się u bardzo wielu osób bez względu na wiek. Występują bardzo często u osób młodych, przy czym faktycznie ich ilość wzrasta wraz z wiekiem.

 Najczęściej męty dzieli się na: patologiczne, zwyrodnieniowe, drobne i zagęszczone. Patologiczne powstają na skutek wylewu krwi, zapalenia oka. Męty najczęściej dostrzegamy patrząc na jasne tło lub w słoneczne dni. Jeśli ilość mętów jest zbyt duża mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności, np. czytanie, pisanie na komputerze lub zaburzenia w czasie prowadzenia samochodu. Przyczyny powstawania mętów nie są do końca znane. Jedną z nich jest na pewno zaburzenie równowagi biochemicznej kolagenu, który rozpada się tworząc włókna, które w efekcie staja się mętami. Do powstawania mętów można zaliczyć także cukrzycę, urazy mechaniczne gałki oraz zapalnie nerwu wzrokowego.

Jedyną skuteczną metodą usuwania mętów jest witrektomia. Niestety pomimo skuteczności tej metody niesie ona także ze sobą ryzykom powikłań w postaci jaskry, zaćmy lub odwarstwienia rogówki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *