Czym są kriostaty?

Zimno kojarzy nam się z górami, z nartami, z bałwanem, ze ślizgawicą na drodze, z lodowiskiem, z rzucaniem śnieżkami, ze świętami Bożego Narodzenia, z ciepłą kurtką i mistycznym Yeti, który kurtki nie nosi. Nie wszystko musi nam się kojarzyć pozytywnie, zwłaszcza że, jak to w zimie… często jest nam zimno, czego chyba nikt z nas nie lubi. Zimno ma jednak także duże plusy i gdyby nie istniało nie mielibyśmy całego zjawiska kriogeniki i krioterapii, która pomaga w leczeniu i rehabilitacji wielu pacjentów. Nie moglibyśmy dzisiaj pisać o maszynach niezbędnych w najlepszych laboratoriach, nazywanych właśnie kriostatami.

 

Bardzo niska temperatura, taka nieznana nawet mieszkańcom niezwykle mroźnej Syberii czy też Antarktydy jest nieodzownym elementem w rozwoju całej światowej technologii, co za tym idzie pomaga w ulepszaniu rozwiązań medycznych, biologicznych i fizycznych. W kriostaty powinno być wyposażone każde poważne laboratorium. To urządzenie pozwala na przeprowadzanie wielu odkrywczych badań, ponieważ służy do utrzymania stałej temperatury w komorze badawczej. Wyróżniamy dwa rodzaje kriostatów, które na dodatek rozgranicza się jeszcze na cztery podgatunki, takie jak: przepływowe, zalewowe, oparte na Helu III i zalewowe. Helowe, jak prawidło sama nazwa wskazuje, służą do przeprowadzania badań w temperaturach ciekłego helu.

Skonstruowanie takich urządzeń to nie lada wyczyn. Wymaga ono ogromnego doświadczenia i wiedzy. Nad produkcją pracują najlepsi specjaliści z zakresu inżynierii kriogenicznej i próżniowej. Kriostaty nie są wielkimi urządzeniami i świetnie znajdą swój kąt nawet w małym laboratorium, największe zajmują do 1 metra.

 

Kriostaty napełnione Helem III

Dla laików tematu, sama nazwa może się kojarzyć kontynuatorem tronu w starożytnym Rzymie, ale tak naprawdę są to urządzenia, które dzięki użyciu tytułowego Helu III możemy pracować nad badaniami przy temperaturach tak niskich jak 0,3K, czyli około -273 stopni dobrze znanego nam Celsjusza. Co najważniejsze ten rodzaj kriostatów jest łatwy w użytku.

 

Przepływowe

Bardzo funkcjonalne i pozwalające często na szybki sposób przeprowadzania badań, gdyż schładzanie próbki nie zajmuje dużo czasu. Idealnie nadają się do badań optycznych, magnetycznych czy też spektralnych.

 

Zalewowe

Umożliwiają przede wszystkim optyczny dostęp do próbki, co pozwala na większy wgląd w prace podczas samego procesu badawczego. Ten rodzaj urządzenia daje także możliwość łatwego obniżania ciśnienia. Temperatura, którą dzięki niemu osiągamy oscyluje w granicach – 271 stopni C.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *