O teflonowych patelniach powiedziano już wiele, nadal jednak nie jest pewne czy są one szkodliwe dla zdrowia. Wiele artykułów przedstawia sprzeczne dane na temat szkodliwości teflonu. Jaka jest prawda i jaką patelnie wybierać, by nie ucierpiało na tym nasze zdrowie?
Czym jest teflon? Teflon to polimer w skrócie zwany PTFE (dokładnie: politetrafluoroetylen). Został on wynaleziony w New Jersey przez naukowca: Roya J. Plunketta w 1938 roku. Odkrycie to doczekało się patentu, który wykorzystywała firma DuPont. Odkryty polimer jest ceniony za niespotykane właściwości. Tworzywo to charakteryzuje się najniższym współczynnikiem tarcia, jaki znano do tej pory. Dzięki temu teflon figuruje w Księdze Rekordów Guinessa. Poza tym teflon nie poddaje się korozji, nie przewodzi prądu elektrycznego, a także jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia spowodowane kwasami i rozpuszczalnikami. Właściwości te sprawiły, że teflon zaczęto stosować zarówno w medycynie, jak i w kuchni – czego dowodem jest wysyp naczyń z powłoką teflonową.
Teflon to azbest XXI wieku? Wśród krytyków teflonu panuje wiele skrajnych opinii. Często zarzuca się mu właściwości rakotwórcze, a także wini się go za problemy hormonalne i rozmaite wady genetyczne. Wśród naukowców panuje jednak mniej skrajne stanowisko. Wielu naukowców uznaje obawy przed teflonem za zupełnie niezasadne, a szkodliwość za minimalną, albo żadną. Teflonowe patelnie pozwalają za to na beztłuszczowe bezpieczne smażenie i tanie naczynia, do których nie przywierają potrawy. Po przejrzeniu komentarzy naukowców dochodzi się do wniosku, że teflon, tak jak i inne powłoki jest bezpieczny, pod warunkiem odpowiedniej konserwacji.
Zdrowo, ale z głową. Tak jak w przypadku innych powłok, tak i przy teflonowej, należy unikać zarysowań powierzchni, a do mieszania potraw, najlepiej używać łopatek drewnianych. Nie należy także przegrzewać patelni czy garnków i powodować przypalania potraw – ale te zasady są tak samo ważne przy patelniach teflonowych, jak i przy innych. Teflon może być wielkim pomocnikiem w kuchni, jednak należy odpowiednio o niego dbać i unikać uszkodzenia i przegrzania. Zachowując zdrowy rozsądek, z pewnością zachowamy też zdrową kuchnię i pyszne potrawy.
Leave a Reply