Czy sport to tylko zdrowie?

Czy sport to tylko zdrowie?

Mówi się, że sport to zdrowie – oczywiście nie ma sensu zaprzeczać faktom, niemniej jest to spore niedopowiedzenie. Znajomy rehabilitant powiedział mi kiedyś, że rekreacja to zdrowie, natomiast sport to kalectwo. Jeśli uważnie rozejrzeć się wokół, to to stwierdzenie nabiera przerażającej prawdziwości.

Sam wśród swoich znajomych mam widziałem już mnóstwo przypadków problemów z kolanami, co więcej – dotykają one coraz młodszych ludzi. Kontuzje odnoszone są w banalnych sytuacjach – podczas rzucania frisbee, odbijania piłki siatkowej czy też tańca. Po rozmowie z lekarzem dowiedziałem się dodatkowo, że problemy z kolanami to choroba cywilizacyjna. Oznacza to, że będzie jeszcze gorzej.

Wszystkiemu winne są geny, a nasze stawy z pokolenia na pokolenie używane są w coraz mniej odpowiedni sposób. Powoduje to, że następne generacje otrzymują w pakiecie coraz słabsze kolana, osłabiane w poprzednich pokoleniach godzinami siedzącego trybu życia, brakiem odpowiednich ćwiczeń oraz brakiem odpowiedniej opieki medycznej. No dobrze, ale czy temu wszystkiemu winien jest sport?

Może nie sam sport, ale brak odpowiedniej edukacji w tym zakresie. Każdy, kto choć raz w życiu miał przyjemność coś trenować na pewno słyszał, żeby nie zaczynać gry/zabawy/walki bez rozgrzewki. Po prostu pobudzenie odpowiednich partii mięśniowych oraz przyzwyczajenie stawów do większego obciążenia to konieczność. Niestety wiele osób o tym zapomina, a skutki takiego postępowania mogą być dalekosiężne. Na przykład na jedną, poważną kontuzję możemy pracować latami, ignorując przy tym sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam ciało. Pamiętajmy, że ból nie pojawia się znikąd, szczególnie ten uporczywy i powracający w tym samym miejscu. Jeśli chcemy się cieszyć swoim ciałem jak najdłużej, dbajmy o nie nie tylko za sprawą właściwej diety i ćwiczeń, ale także odpowiedniej opieki medycznej. W przeciwnym razie może się okazać, że zamiast korzystać ze szczytowej formy naszego organizmu poddawać się będziemy musieli szeregowi zabiegów, które pozwolą nam w przyszłości robić cokolwiek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *