Czy jesteś Eko i segregujesz śmieci?

Czy jesteś Eko i segregujesz śmieci?

Wielu z nas uważa, że życie Eko jest trudne i w dobie ciągle brakującego czasu praktycznie nie do zrealizowania. A wystarczy tak naprawdę poświęcić kilka minut dziennie by w znacznym stopniu wspomóc naturę i otaczające nas środowisko.

Niestety to nie rzadkość… pomimo rozpropagowanych akcji na temat szkodliwego wpływu zużytych baterii, sprzętu elektrycznego, środków chemicznych, środków ochrony roślin na nasze środowisko, przedmioty te wciąż trafiają bezmyślnie w koszu razem z innymi śmieciami. Niestety stąd już tylko krok do pogarszającego się stanu naszej natury.

Zastanówmy się zatem w czym tkwi problem? Czy w naszej małej świadomości? Czy w braku wiedzy o tym, gdzie takie śmieci rzeczywiście powinny lądować.

Podstawa to odpowiednie segregowanie!

Elektrośmieci w postaci zepsutego sprzętu AGD/RTV, zużyte baterie oraz elementy oświetlenia naszego domu to przedmioty, które należy utylizować w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach.

Zacznijmy od zużytego sprzętu. Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest oddanie go po prostu na złom. Nie tylko pozbędziemy się niepotrzebnie zalegających i bezużytecznych sprzętów, ale być może uda nam się także zyskać kilka złotych.

Zwróćmy jednak uwagę, czy nasz punkt gdzie oddajemy pralkę lub lodówkę jest wpisany do  rejestru zbierających zużyty złom.

Bywa także i tak, że zniszczony sprzęt elektroniczny jest zbierany co jakiś czas przez specjalnie do tego wyznaczonych ludzi.

Po drugie baterie. Jeśli są zużyte to koniecznie odnieśmy je tam, gdzie są do tego wyznaczone punkty. Zapewne w Twoim mieście jest takowych kilkanaście. Wystarczy dobrze się rozejrzeć.

Kontenerów na plastik jest całe mnóstwo aż trudno sobie zatem wyobrazić jeszcze kogokolwiek, kto nie segregował by butelek po wodzie, coli i innym napoju.

Wreszcie jeśli chcesz wspomóc naturę, zamiast tradycyjnych żarówek-pożeraczy energii, stosuj żarówki LED. Nie tylko przysłużysz się dla środowiska, ale także zaoszczędzisz na rachunku za energię elektryczną.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *