Co ma wino do zdrowia?

Co ma wino do zdrowia?

Jak się okazuje, wino to nie tylko przepyszny alkohol, którego często lubimy posmakować do poduszki. Co ważniejsze, takie picie do poduszki nie musi być wcale objawem choroby alkoholowej i w ogóle nie musi być powodem żadnej z chorób, a wręcz odwrotnie. Wino potrafi skutecznie wobec nich przeciwdziałać.

Kiedy amerykanie dowiedzieli się, że wypicie codziennie wieczorem dwóch lampek czerwonego wina aż w 40 procentach może zmniejszyć ryzyko zawału serca, które jest w tamtym rejonie wyjątkowo dotkliwe, natychmiast pobiegli do sklepów i szarżowali między półkami wykupując butelka za butelką. Temat wpływu wina na zdrowie jest badany od lat. Bardzo mocno podejmowano się go w latach 90-tych i właśnie dokładnie wtedy stwierdzono, że wino skutecznie zapobiega zawałom czy nawet udarowi mózgu, a także pomaga w przypadku innych, nieprzyjaznych człowiekowi schorzeń.

Aby nie pozbyć się niezbędnych przeciwutleniaczy i żyć zdrowo pijąc jednocześnie wino musimy jednak rozplanować odpowiednio ten cykl. Ważne, aby w ciągu jednego dnia nie wypijać tygodniowego zapasu, ponieważ takie łapczywe nieco picie nie popłaca i wywołać może odwrotny skutek. Utlenianie ma bowiem wpływ na nasz organizm i to ogromny – podobno jest odpowiedzialne za wiele procesów, w tym także starzenia się, a nawet samego raka i choroby wieńcowej, której wino zapobiega w szczególności. Oczywiście bardzo trudno będzie nam zatrzymać proces starzenia się, ale z pewnością wino działa pozytywnie na wiele aspektów zdrowia.

Prozdrowotne znaczenie wina dostrzegli już przecież starożytni. W Mezopotamii wino było dla ówczesnych ludzi jednoznaczne z określeniem życia. W Egipcie leczyło się nim zaparcia, choroby żołądka i jelit, a nawet rany. Pierwsze „winowe” terapię miały miejsce w starożytnej Grecji i wspominali o nich w swoich mądrych słowach najbardziej światli uczeni.

Wino zaraz po spożyciu wpływa pozytywnie na układ trawienny człowieka, dlatego też coraz więcej z nas decyduje się na to, żeby jedną małą lampkę skosztować sobie do posiłku. Co ciekawe, jeśli nie chce nam się jeść, wino również będzie świetne, ponieważ pobudza nasz apetyt z ludzkiego na wilczy. Ten smakowity trunek jest polecany również w przypadku leczenia anemii, zwłaszcza jeśli chodzi o wino czerwone. Wpływa ono pozytywnie na cały układ krwionośny człowieka, dlatego też pijąc je możliwość zawału serca i innych chorób układu krążenia jest znacząco zminimalizowana. Odpowiadając na tytułowe pytanie, czyli co ma wino do zdrowia, możemy stwierdzić krótko – dużo.

 

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *