Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Odra, różyczka, świnka i ospa wietrzna to cztery najczęściej przechodzone przez dzieci w wieku przedszkolnym choroby zakaźne. Nie są one groźne, świadomość na ich temat jest duża, ryzyko komplikacji stosunkowo niewielkie, należy jednak pamiętać, że po rozpoznaniu jednej z tych chorób dziecko powinno przejść okres rekonwalescencji, w którym nie powinno przebywać w towarzystwie zdrowych dzieci.

Jeżeli choroba zakaźna zostanie rozpoznana zbyt późno, chory przedszkolak w czasie jednego dnia może zarazić kilkoro dzieci.

W czasie przebywania choroby zakaźnej znacznie obniża się poziom odporności dziecka, dlatego istnieje duża możliwość zachorowania na inną chorobą infekcyjną. Żadna z wymienionych czterech chorób nie ma jednak żadnego sposobu leczenia przyczynowego, ponieważ nie są znane skuteczne leki antywirusowe. Chorobę należy więc po prostu przejść, podając dziecku leki przeciwgorączkowe i witaminę C. Przez cały okres rekonwalescencji maluch powinien jak najwięcej czasu spędzić w łóżku.

Choroby dzieci, takie jak odra, są wynikiem zakażenia drogą kropelkową przez inne, chore dziecko. Aby mu zapobiec stosuje się obowiązkowe szczepienia.

Objawem występującym podczas każdej z czterech chorób jest gorączka. Pamiętać należy, że zakażenie następuje na kilka dni przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby.

Znaczącym objawem zakażenia świnką jest bardzo widoczne powiększenie ślinianek przyusznych, podjęzykowych i podżuchwowych. W czasie ospy wietrznej na całym ciele pojawia się wysypka w postaci pęcherzyków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *