Mózgowe porażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce jest również nazywane chorobą Little’a. Choroba ta określa różnego rodzaju zaburzenia ruchu i postawy, które są wynikiem trwałego, ale niepostępującego uszkodzenia mózgu we wczesnym stadium rozwoju, w okresie prenatalnym.

Mózg ulega uszkodzeniu zwykle między 26 a 34 tygodniem ciąży. Statystyki mówią, że MPD występuje u 2 na 1000 urodzonych dzieci. Jeśli jednak mamy do czynienia z wcześniakami, statystyki te powiększają się wielokrotnie. Może to być związane z przedwczesnym porodem, ale również konsekwencjami samego przedwczesnego porodu.

Jest wiele czynników wpływających na wystąpienie choroby. Zarówno w okresie płodowym, jak i okołopłodowym. Nie bez znaczenia jest również stan zdrowia matki przed zajściem w ciążę. Jedną z przyczyn zachorowania jest również zmartwica, czyli stan niedoboru tlenu w organizmie.

Objawem choroby są uszkodzenia mózgu, które sprawiają, że powstają specyficzne zaburzenia ruchowe, takie jak niedowłady, porażenia, czy mimowolne ruchy i inkoordynacja. Uszkodzeniu może ulec również rozwój umysłowy, mowa, zachowanie oraz wystąpić epilepsja.

Samo porażenie nie postępuje, a stan dziecka może ulec znaczniej poprawie, dzięki odpowiedniej rehabilitacji. Mimo że stan dziecka jest często bardzo ciężki, to rehabilitacja może zdziałać cuda. Czasem postępuje ona bardzo powoli, ponieważ towarzyszące mózgowemu porażeniu dziecięcemu mogą towarzyszyć inne choroby. Dziecku należy określić stopień inwalidztwa. Dziecku można pomóc, jednakże sami rodzice mogą nie dać rady. Potrzebna jest stała kontrola pediatry, logopedy, fizjoterapeuty, a także nauczyciela. Czasem potrzebny jest również okulista, laryngolog, ortopeda, terapeuta zajęciowy, psycholog, pracownik socjalny i wielu innych specjalistów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *