BBC poinformowało, że brak pracy stanowi zagrożenie dla zdrowia. Coraz częściej bezrobocie wpływa negatywnie na psychikę. I to nie powinno dziwić. Brak pracy wiąże się z brakiem zarobków, a to już jest w naszym życiu czynnik, który bardzo nas przygnębia. Zaczyna się permanentnym brakiem chęci do czegokolwiek, bezsennością, a czasem odczuwa się wstręt do siebie samego.
Przerażające są statystyki mówiące o tym, że prawie pięćdziesiąt procent (bez dwóch) młodych ludzi przyznaje się do tego, że bezrobocie przyczynia się do początków chorób psychicznych, powoduje ataki paniki, a czasem powoduje depresje. Dla dwudziestu procent osób biorących udział w ankiecie strata pracy jest tak silna, jak rozpad rodziny, a dwanaście procent ma problemy z zaśnięciem i koszmary nocne. Co trzeci bezrobotny przyznaje się do tego, że nie czuje poczucia tożsamości. To nie powinno dziwić. W końcu dla 63 procent pracujących młodych ludzi to właśnie praca wpływa na poczucie tożsamości.
Bezrobotni czują się także bardziej samotni i odizolowani od innych. Wielu z nich nie ma odwagi udać się do biura pośrednictwa pracy, mimo że nie jest to żaden wstyd. Ci, którzy się tam udają, twierdzą, że i tam nic im to nie daje, przez co czują się jeszcze gorzej.
Co prawda badania te zostały przeprowadzone na młodzieży brytyjskiej w wieku 19-25 lat, jednakże i w Polsce mamy do czynienia z wysokim współczynnikiem bezrobocia w tej grupie wiekowej. Należy więc rozpocząć interwencję.
Mój ojciec na bezrobociu był nie do wytrzymania. Na szczęście dostał pracę i jest jak dawniej.