O występowaniu biegunki możemy mówić w momencie, kiedy stolec w postaci płynnej lub półpłynnej wydalany jest częściej niż trzy razy na dobę. Może być ona objawem zwykłego zatrucia pokarmowego i dla złagodzenia tej przykrej i uciążliwej dolegliwości zaleca się stosowanie przeznaczonych do tego celu lekarstw. Biegunce często towarzyszą również bóle brzucha, nudności, wymioty i ogólne osłabienie organizmu, poniżej opisujemy przyczyny występowania biegunki, te mniej i te bardziej groźne.
Do zatrucia pokarmowego dochodzi często przez nasze niedopatrzenie lub niedbalstwo. Praktycznie każda obca substancja, mam tu na myśli bakterie, wirusy i grzyby, jak również inne toksyny, mogą być jego przyczyną. Dlatego należy dbać o higienę przez częste mycie rąk, a także warzyw i owoców, dokładne i dość długie smażenie mięs, szczególnie drobiu i unikanie spożywania surowych jajek. Ważne jest również unikanie barów szybkiej obsługi, gdzie jedzenie może nie być za świeże albo przygotowywane w warunkach, które pozostawiają wiele do życzenia. Obok biegunki bardzo często pojawiają się też bóle brzucha, wymioty i podwyższona temperatura, dlatego zaleca się pozostanie w domu, przynajmniej przez pierwsze dni.
Biegunka może być również przyczyną poważniejszych chorób, w tym nowotworu. W ramach leczenia często przepisuje się chemioterapię lub radioterapię. W przypadku tej pierwszej biegunka występuje prawie zawsze, gdyż podrażniony zostaje układ trawienny, przez działanie cytostatyków – lekarstw, które atakują komórki rakowe, ale niestety również te zdrowe. Przy stosowaniu radioterapii biegunka, jak również towarzyszące jej nudności, wymioty i bóle brzucha występują rzadziej, chyba, że miejscem promieniowania jest brzuch leczonego.
Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku zaleca się przyjmowanie lekkostrawnych pokarmów i picie dużych ilości wody, dzięki czemu zapobiegniemy odwodnieniu organizmu. Lekarz może też przepisać odpowiednie środki, które pomogą zminimalizować jej występowanie.
Leave a Reply