Cierpisz na przewlekły ból kości i miewasz stany podgorączkowe? Odczuwasz pieczenie i sztywność stawów i zwala cię z nóg potężne zmęczenie? Jeśli tak, to nie zastanawiaj się, tylko poproś o konsultację reumatologiczną. Szybkie zdiagnozowanie schorzeń reumatycznych daje szansę na skuteczne leczenie i rehabilitację – jeszcze zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian.
Niezależnie od tego, ile mamy lat – możemy cierpieć na schorzenia reumatyczne. Mitem jest przekonanie, że te schorzenia dotykają wyłącznie seniorów. Choroby stawów dotyczą ludzi we każdym wieku, a bagatelizowanie objawów może prowadzić do poważnych konsekwencji. Pod szyldem dolegliwości reumatycznych kryje się ponad dwieście schorzeń. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że atakują stawy, jednak różnią się genezą, rokowaniem i sposobem przebiegu. Reumatolog, poprzez badania krwi, sprawności a także prześwietlania zaatakowanych stawów – jest w stanie określić jakiego typu schorzenie zaatakowało nasze stawy. Geneza większości schorzeń reumatycznych nie jest dokładnie znana, przewiduje się, że w większości przypadków przeważają skłonności genetyczne.
Podstępne początki. Schorzenia reumatyczne często rozwijają się podstępnie, a ich pierwsze objawy są bagatelizowane zarówno przez pacjentów jak i przez lekarzy. Jednak należy zachować czujność i zwrócić uwagę na pierwsze niepokojące symptomy. Należy do nich utrzymujące się, potężne zmęczenie. Jeśli nie zmieniliśmy stylu życia, a widzimy, że z dnia na dzień tracimy siły – nie powinniśmy tego przeoczyć. Jeśli dochodzi do tego pojawiający się stan podgorączkowy i ból stawów warto przebadać się pod kątem schorzeń reumatologicznych. Zacznijmy od lekarza pierwszego kontaktu i poprośmy go o skierowanie do reumatologa.
Objawy schorzeń reumatologicznych mogą początkowo przypominać zwykłe przeziębienie lub zespół przewlekłego zmęczenia. Z czasem pojawia się pieczenie, obrzęk – a w efekcie deformacja zaatakowanych stawów. Nieleczone schorzenia mogą prowadzić do poważnych zwyrodnień, które uniemożliwią sprawne poruszanie się i normalne funkcjonowanie. Wczesna i skuteczna terapia i rehabilitacja to sposób na zachowanie komfortu życia i sprawności.
Krioterapia – lecznicze właściwości zimna. Reumatolodzy, po zdiagnozowaniu rodzaju schorzenia, zazwyczaj włączają leczenie objawowe, które ma zapobiec unieruchomieniu. Stosowana jest farmakoterapia, rehabilitacja, ale najlepsze efekty daje ruch połączony z krioterapią. Urządzenia do krioterapii pozwalają na wykorzystywanie ożywczego działania zimna. Kontrolowane schłodzenie ciała, poprzez krioterapię wyzwala naturalne siły obronne ludzkiego organizmu, co pozwala na zastrzyk odnowy biologicznej i regeneracji. Chorzy powinni także zmienić nawyki żywieniowe i zadbać o regularne zajęcia ruchowe, dostosowane do ich schorzenia.
Leave a Reply