Telefonów komórkowych używa już znaczna część ludzkiej populacji. W zasadzie ciężko znaleźć kogoś, kto telefonu komórkowego nie posiada. Coraz częściej także mówi się o tym, czy komórki, a właściwie promieniowanie przez nie emitowane jest szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.
Mimo wielu przeprowadzonych na całym świecie badań na ten temat, nie stwierdzono jednoznacznie, że telefony komórkowe są szkodliwe dla użytkowników. Nie ma jednak dowodu, który wskazywałby na to, że taki wpływ w ogóle nie istnieje. Na wszelki wypadek, warto więc się zabezpieczyć.
Istnieje wiele sposobów aby zmniejszyć do minimum szkodliwy wpływ na organizm. Można np. skrócić czas rozmowy do niezbędnego minimum, lub trzymać telefon w pewnej odległości od głowy. Można też podczas zakupu telefonu komórkowego, zwrócić uwagę na współczynnik SAR. Limit przyjęty w Europie to 2 W/kg na 10 gram tkanki, jednakże warto by telefon miał wskaźnik jak najmniejszy. Wartości SAR dla konkretnych modeli telefonów można często znaleźć na stronach internetowych producentów lub stronach firm dostawców.
Dla przykładu, wśród smartfonów, które z reguły mają większe działanie na organizm niż zwykłe telefony komórkowe najniższy wskaźnik ma LG Quantum (0,35 W/kg). W grupie o wskaźniku do 0,80 W/kg (czyli mniej niż połowa limitu przyjętego w Europie) są także cztery modele Samsung oraz trzy smartfony Motorola.
Wśród zwykłych telefonów najniższe wskaźniki notują raczej starsze modele takie jak np. Motorola V.101, Motorola V.100 czy telefony Samsung SGH-s105 lub SGH-p735 (poniżej 0,50 W/kg).
Czy telefony komórkowe mają szkodliwe działanie na zdrowie człowieka ciężko stwierdzić, należy jednak pamiętać, że ułatwiają nam życie każdego dnia. Szkodliwe działanie telefonu, jeśli takie istnieje, można z łatwością ograniczyć do minimum, czy to dzięki odpowiedniemu doborowi modelu telefonu, czy sposobem jego użytkowania.
Wszelkie podane wyżej wartości pochodzą ze strony Environmental Working Group.
Leave a Reply