Jeśli ktoś ma skłonności do kamieni nerkowych, to powinien koniecznie sięgnąć po liście i pączki brzozy, chociażby w postaci świeżo wyciśniętego soku z brzozy. Jakie są inne jego atuty i dlaczego warto właśnie nim oczyszczać swój organizm?
Co ciekawe, brzozę od wieków uważa się za jednego z głównych czyścicieli toksyn w organizmie, który zapobiega również powstawaniu kamieni i piasku w pęcherzu moczowym i moczowodach. Warto odnotować, że nie tylko pomaga w wydalaniu moczu, ale też oczyszcza organizm ze złogów w przewodach moczowych. Brzoza ma działanie wzmacniające organizm i uodparnia go na wszelkie infekcje. Zwłaszcza te, które pojawiają się w okresie przedwiośnia. Sok z brzozy może się okazać zbawieniem dla osób, które są po przewlekłych chorobach czy rekonwalescencji albo są seniorami. Sięgnąć po niego powinni także ludzie ze skłonnościami do przeziębień. Tego typu soki pobudza życiową energię, wzmacnia i reguluje przemianę materii. Nie każdy wie, że pomaga wydalić z organizmu jony chloru i sodu, które są niebezpieczne dla naszego organizmu. Znaleźć je można zwłaszcza w konserwantach i środkach chemicznych, które polepszają smak potraw. Sok z niego można przyrządzić samodzielnie i warto zrobić to już wkrótce, czyli pod koniec lutego i w marcu. W przeszłości brzozę stosowano w ludowej medycynie jako lek o właściwościach antynowotworowych. Kluczową rolę odgrywa brzozowy czyr, to znaczy narośle lub spękania, które występują na korze tego drzewa. Ten czarny grzyb według wierzeń ma siłę antyrakową. Podobno przeprowadzono nawet badania, z których wynika, że czyr polepsza nastrój chorym, którzy są w zaawansowanym stadium rakowym. Co zawiera ten sok? Jabłkowe i cytrynowe kwasy, a także potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, miedź, garbniki, związki żywiczne i witaminy z grupy B.
Ale to nie jedyne jego pozytywne właściwości. Okazuje się, że na puszystość i wzmocnienie włosów warto zastosować płukankę właśnie z liści brzozy. Jak to zrobić? Najlepiej zalać szklanką spirytusu i szklanką wody szklankę ususzonych brzozowych liści. Macerat trzeba trzymać przez około dziesięć dni w ciemnym pomieszczeniu, a następnie przecedzić specyfik. Należy go przelać do nieprzezroczystego naczynia, a preparat wcierać we włosy po każdym myciu. Nada to im energię, objętość i blask. Brzoza świetnie sprawdza się też na okłady w przypadku chorób skóry. Pączki brzozy stosuje się natomiast przy problemach skórnych i na rany. Jak widać brzoza ma różne zastosowania i potrafi zdziałać cuda . Warto więc poczekać, aż pojawi się pod koniec lutego.
Leave a Reply