Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga od nas szczególnego nakładu pracy. Wystarczy zmiana temperatury, aby nasza cera zmieniła kolor z jasnego na czerwony. Dla nikogo nie jest to sytuacja komfortowa, tym bardziej że pojawia się przy tym uczucie pieczenia i swędzenia.
Jedną z przyczyn rozszerzonych naczynek mogą być problemy z krążeniem lub objawy trądziku różowatego. Niekiedy skłonność do pajączków (tak potocznie nazywamy rozszerzone naczynka) na twarzy dziedziczymy, jednak dolegliwość ta może pojawić się w każdym wieku. U osób z tego typu problemami naczynka krwionośne zbyt mocno wypełniają się krwią powodując tzw. podskórne wylewy krwi. Pod wpływem ciepła lub zimna naczynia włosowate gwałtowanie rozszerzają się i kurczą powodując charakterystyczne zaczerwienienia w okolicy nosa, policzków i brody. Przyczyną takiego stanu może być także zjedzenie gorącego posiłku lub spożywanie alkoholu.
Przy pielęgnacji cery naczynkowej bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Nie spowodują one, że naczynka znikną całkowicie, ale mogą zmniejszyć częstotliwość ich pojawiania się. Warto więc w czasie zimy używać odpowiednich kosmetyków chroniących naszą cerę przed mrozem, z kolei w lecie powinniśmy stosować kosmetyki z filtrem UV. Do codziennej pielęgnacji konieczne są kosmetyki z witaminą C, B2,PP, K, które mają działanie uszczelniające. Warto też doustnie zażywać preparaty zawierające rutynę. Nie bez znaczenia na stan naszej skóry ma to, co jemy. Ostre i gorące potrawy mają bardzo niekorzystne działanie na cerę naczynkową. Na pewno nie wskazane są także gorące kąpiele oraz korzystanie z sauny.
Niestety, ale nie ma raczej szans na to, że rozszerzone naczynka same się wchłoną. Jeśli pajączki na twarzy chcemy zlikwidować całkowicie, musimy w tym celu udać się do gabinetu dermatologa. Najbardziej popularna metoda zamykania naczynek krwionośnych odbywa się przy użyciu lasera bądź przy pomocy elektrokoagulacji ( zamykanie naczynek prądem). Pod wpływem prądu naczynko się kurczy. Po zabiegu pojawiają się strupki, których nie wolno samemu odrywać. Zabiegi te skutecznie zmniejszają zaczerwienienie, w niektórych przypadkach mogą nawet je całkowicie usunąć.
Leave a Reply