Lecznicze zimno. Zastosowania (2)

Lecznicze zimno. Zastosowania (2)

Lecznicze właściwości bardzo niskich temperatur, tak niskich, że na samą myśl, aż mrozi krew w żyłach, to zbawienna wiadomość dla wielu ludzi, którzy muszą zmagać się z różnymi dolegliwościami. Krioterapia bowiem, to metoda, która ma skutecznie obniżyć temperaturę naszego ciała, ale bez ryzyka zniszczenia tkanek. Podobnie jak kriochirurgia, która skupia się na chorobowo zmienionym miejscu, łagodząc ból, zmniejszając obrzęk.

 

W krioterapii zabiegi możemy podzielić na dwie grupy: miejscowe (jak sama nazwa wskazuje działa na pewną część powierzchni ciała) oraz ogólnoustrojowe (działające na całe ciało). Jedna, jak i druga metoda wpływa na pobudzeniu reakcji fizjologicznych na zimno. Tak silny bodziec, jak nagłe obniżenie temperatury działa bardzo skutecznie na ośrodkowe odczyny i ośrodki termoregulacyjne. Co więcej sprzęt do krioterapii odznacza się wysoką jakością i niezawodnością, wykonany jest z najlepszych materiałów.

Zabiegi miejscowe możemy wykonać na różne sposoby. Mogą to być okłady woreczkami zawierającymi w sobie lód lub zamrożony silikonowy żel. Taki zabieg zaczyna się od uczucia ciepła, dosłownie przez kilkanaście sekund. Wpływ ma na to skurcz naczyń. Następnie rozszerzają się naczynia krwionośne, a krew zaczyna płynąć szybciej, trwa to przez 3 do 4 godzin.

Krioterapia ogólna odbywa się w kriokomorze, w której panuje temperatura rzędu minus stu dwudziestu stopni Celsjusza. Właściwe efekty daje cykl dziesięciu zabiegów, początkowo, żeby przyzwyczaić organizm przez pół minuty, następnie czas jest stopniowo zwiększany, ale maksymalnie do 3 minut.

Kriochirurgia polega na niszczeniu zainfekowanych komórek, a efekty uzyskuje się przez działanie na nie temperaturami kriogenicznymi. Są różne metody takich zabiegów. Jedną z nich jest przeprowadzana za pomocą wacików, które zawinięte są na małe drewniane pałeczki. Następnie są one zamaczane w cieczy kriogenicznej i rozprowadzane po chorobowo zmienionym miejscu. Kolejną jest metoda natryskowa, gdzie najczęstszy czynnik zamrażający to azot lub podtlenek azotu. Spryskujemy daną część ciała, po czym ciesz odparowuje obniżając temperaturę powierzchni skóry, na którą działaliśmy. Stosowana jest też metoda kontaktowa. Jej działanie wymaga zastosowanie aplikatora, w którym znajduje się ciekły krioczynnik.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *