Lecznicze zimno. Zastosowania (1)

Lecznicze zimno. Zastosowania (1)

Jak osiągnąć lecznicze zimno? Bardzo, bardzo dawno temu, bo już 2500 lat p.n.e. wystarczał do tego śnieg i lód. Obecnie znamy lepsze metody na osiągnięcie jak najniższej leczniczej temperatury. Wszystko dzięki nauce, której rozwój pozwolił na odkrycie kriogeniki. W jej ramach udało się skroplić gazy, które dawniej uchodziły za trudno lub nieskraplające się.

 

Opisywane gazy to: tlen, azot, hel, ksenon, argon, wodór i metan. Rozwój nauki pozwolił nie tylko na „produkcję” tych gazów, równie ważna była możliwość przechowywania i transportowania wymienionych gazów z zachowaniem ich ciekłej formy. Jest szereg ważnych dziedzin, które korzystają z dobrodziejstw uzyskania tak niskiej temperatury. Przede wszystkim w leczeniu (kriochirurgia), diagnostyce (rezonans magnetyczny), także w celach rehabilitacyjnych (krioterapia) oraz w transporcie i przechowywaniu materiału biologicznego

Jak ważna jest diagnostyka w rozpoznaniu potencjalnej choroby wiemy wszyscy. Sprzęt laboratoryjny powinien być coraz bardziej nowoczesny. Rezonans magnetyczny – jako jeden z takich nowoczesnych dobrodziejstw medycyny, dzięki któremu możemy zbadać mózg, jak i inne narządy – nie mógłby powstać, gdyby nie niskie temperatury. Magnes nadprzewodzący, który jest jednym z najważniejszych elementów rezonansu chłodzony jest przez ciekły hel. Rezonans jest bezpieczniejszy niż tomografia komputerowa lub badanie rentgenowskie, ponieważ nie wydziela szkodliwego promieniowania. Lepiej też pokazuje różnice między tkankami miękkimi, co ma szczególne znaczenie w przypadku tomografii jądrowej, w czasie rozpoznawania zmian nowotworowych.

Jeśli mowa o przechowywaniu materiału biologicznego – to nie może obejść się bez suchego lodu oraz ciekłego azotu. To idealne środki do przechowywania krwi, tkanek czy narządów. Zestalony dwutlenek węgla jest odpowiedzialny za utrzymywanie stałej temperatury, której przedział wynosi od plus dziesięciu do minus dwudziestu pięciu. Obok chłodzenia dwutlenek węgla działa bakteriostatycznie. Suchy lód przechowywany jest w specjalnie do tego przygotowanych kontenerach, izolacja się tam znajdująca pozwala na przechowywanie suchego lodu nawet przez wiele dni. Nie wpłynie to w żaden sposób na jego właściwości. Jest to świetna wiadomość dla osoby, której dawca znajduje się w miejscu bardzo odległym, dzięki izolacji materiał biologiczny dotrze do osoby potrzebującej w jak najlepszym stanie.

Krioterapia i kriochirurgia – jako kolejne zastosowania w leczeniu zimnem zostaną zaprezentowane w drugiej części tego poradnika.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *