Łupież jest chorobą, która dotyka prawie połowę dorosłych osób będących w różnych stadiach życia. Objawia się ona nadmiernym łuszczeniem skóry głowy, któremu towarzyszą liczne podrażnienia i zaczerwienienia, a czasami również swędzenie. Łupież najczęściej występuje u mężczyzn i pojawia się w początkowym stadium okresu dojrzewania, a jego największa aktywność przypada na początek dwudziestego roku życia, a często powraca po ukończeniu pięćdziesięciu lat. Łupież pojawia się najczęściej w czasie miesięcy zimowych, a jego łuski są najbardziej widoczne na ubraniach w ciemnych kolorach.
Łupież spowodowany jest różnymi czynnikami zewnętrznymi (dieta, wpływ środowiska oraz dieta) i czynnikami wewnętrznymi (nieprawidłowości w obrębie systemu odpornościowego, hormonalnego i neurologicznego). Głównym sprawcą łupieżu są drożdżaki Malassezia. Na kondycję skóry wpływa również stres, który sprzyja powstawaniu łupieżu. Wyróżniamy trzy rodzaje łupieżu:
Łupież obejmujący skórę głowy dzieli się jedynie na dwie odmiany: zwykły i tłusty. Obie forma łączą się z nadmiernym łuszczeniem się skóry głowy, któremu – w przypadku odmiany tłustej – towarzyszy stan zapalny, świąd lub strupy. Nieleczony łupież tłusty, który prowadzi do łojotoku, w skrajnych przypadkach może spowodować nawet łysienie.
Największym sprzymierzeńcem w walce z łupieżem są szampony dermatologiczne. Dobrym rozwiązaniem jest również przebywanie na słońcu, ponieważ ekspozycja na promienie UV ma działanie przeciwzapalne. Bardzo pożyteczny jest także masaż skóry głowy, który należy wykonywać raz w tygodniu na kwadrans przez umyciem włosów. Gdy mamy łupież należy ograniczyć stosowanie preparatów, które dodatkowo natłuszczają skórę głowy (pianki, lakiery do włosów itp.), nie powinniśmy także farbować i rozjaśniać włosów w tym okresie. Jeśli nie poradzimy sobie z łupieżem sami, powinniśmy skontaktować się z dermatologiem, który dobierze dla nas odpowiednie leki i rozpocznie kurację zwalczającą chorobę.
Leave a Reply