Nie tak dawno w telewizji puszczana była reklama pewnego leku, którego nazwy nie pomnę, informująca, że leczony kaszel trwa tydzień, a nieleczony – siedem dni. Bardzo to zabawne, ale niestety zupełnie nieprawdziwe, bowiem permanentny kaszel czy też katar może być objawem o wiele poważniejszych chorób. Dlatego zatem pierwszych objawów przeziębienia w żadnym razie nie wolno bagatelizować.
Jest to szczególnie widoczne w przypadku kataru. Długotrwałe wydmuchiwanie zawartości nosa może w konsekwencji prowadzić do tego, że zatkamy sobie zatoki. Ciśnienie tworzące się w układzie oddechowym z jednej strony wypycha część niepożądanej zawartości nosa w chusteczkę, a część z powrotem do zatok. Nikomu chyba nie trzeba dodatkowo tłumaczyć, że nie jest to zbyt komfortowa sytuacja.
Przewlekły kaszel może być natomiast objawem nieco poważniejszych schorzeń. Tutaj o wiele bardziej uważni powinni być panowie, bowiem męskie płuca są słabsze niż kobiece. Przy tym jednak musimy pamiętać, że później niż w przypadku kobiet sygnalizują, że coś jest nie tak. Jednym z głównych czynników, które powodują kaszel są papierosy. Powstają już nawet specjalne medykamenty, które mają skutecznie walczyć z kaszlem palacza, niemniej pamiętać należy, że usuwają one skutek, nie przyczynę.
A dym papierosowy mógł już wyrządzić spore szkody w płucach, zanim zdecydowaliśmy się wybrać do lekarza. Rak płuc to najpoważniejsza choroba, z którą możemy się zmagać, ale nawet jeśli zostanie wykryta we wcześniejszym stadium, to nie ma gwarancji, że leczenie zakończy się powodzeniem. Najczęściej jednak, przewlekły kaszel spowodowany jest zapaleniem płuc lub oskrzeli. W grę wchodzi także choroba obturacyjna, astma lub też rozdema.
Musimy pamiętać, że każda zaniedbana choroba to problem. Niektóre z nich potrafią być bezwzględnymi zabójcami, a inne ‘tylko’ mocno utrudnią nam życie. Zawsze jednak pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno.
Leave a Reply