Objawy hemoroidów bywają różne, lecz najczęściej na początku pojawia się sporadyczne krwawienie z odbytu podczas oddawania stolca lub tuż po. Innym ważnym objawem hemoroidów jest ból. Pojawia się również wrażenie ciała obcego, swędzenie, a także uczucie ciężkości odbytu. W przypadku zaawansowanej choroby ból ten może być kłujący lub piekący, a wówczas następuje zapalenie lub ropienie guzków krwawicowych. Bagatelizowanie objawów może doprowadzić nawet do anemii, warto więc nie lekceważyć żadnego z nich.
Kontrolowanie hemoroidów polega na przestrzeganiu kilku zasad higieny oraz diety. Nie można zapominać o podstawowej aktywności fizycznej. Lekarze zalecają wszystkim cierpiącym na tę chorobę przemywanie okolic odbytu letnią wodą ze steridolem, ponieważ dzięki temu uda nam się złagodzić swędzenie bez konieczności stosowania preparatów farmakologicznych. Należy stosować również kremy i płyny do higieny intymnej, a leczenie wspomagają także nasiadówki. Nieprzyjemne dolegliwości złagodzą też ciepłe kąpiele z dodatkiem ziół. W początkowym etapie choroby hemoroidalnej podstawą jest zmiana nawyków żywieniowych. Pozwoli to uniknąć zaparć oraz uciążliwego bólu, dlatego większość specjalistów zaleca wzbogacenie diety o produkty z dużą ilością błonnika. Bardzo istotne jest także picie 2-3l płynów w ciągu doby. Znaczącą poprawę mogą przynieść również ogólne lub miejscowe leki naczyniowe. Znaczącą poprawę mogą przynieść także ogólne lub miejscowe leki naczyniowe, ponieważ dzięki nim obrzęk oraz stan zapalny zostaną zmniejszone.
W kolejnych etapach zaawansowania choroby, leczenie sprowadza się do różnych zabiegów. Wyższy stopień zaawansowania choroby objawia się tym, że guzki krwawnicze zaczynają wypadać. Zabiegi mogą przyjmować formę mniej lub bardziej inwazyjną, a czasami konieczna jest nawet operacja. Na ogół leczenie w późniejszym etapie choroby sprowadza się do zabiegów wykonywanych za pomocą anoskopu. Jest to specjalny wziernik, dzięki któremu widoczne są wszelkie zmienione chorobowo okolice odbytu. Najczęściej zabiegi te są przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych i nie wymagają znieczulenia. Wynikiem zabiegu jest martwica guzków krwawniczych, dzięki czemu zmniejszają się one lub odpadają.
Leave a Reply