Posted by KasiaW in Objawy, Opisy chorób, Zapobieganie
on 16.11.2012 | 0 comments
Osoba dorosła powinna spać 8 godzin a zasypiać w ciągu 20 minut. Jeżeli w nocy występują wybudzenia, to są one krótkotrwałe. W zaburzeniach snu dochodzi do wydłużenia czasu zasypiania do ponad 30 minut a sam sen jest krótszy niż 6 godzin. Także wybudzenia znacząco skracają sen. Powoduje to w ciągu dnia senność, zmęczenie i obniżenie sprawności psychicznej, fizycznej oraz intelektualnej.
Bezsenność przewlekłą rozpoznaje się wg klasyfikacji międzynarodowej ICD-10 gdy:
- osoba skarży się na trudności w zasypianiu, sen nie dający wypoczynku
- zaburzenia snu występują co najmniej 3 razy w tygodniu przez co najmniej 1 miesiąc
- zaburzenia prowadzą do obniżenia samopoczucia lub zaburzają codzienne funkcjonowanie.
Wybudzenia nocne zaburzają swobodne następowanie po sobie faz snu i skracają szczególnie fazy snu głebokiego, podczas których następuje nie tylko regeneracja ośrodkowego układu nerwowego i całego organizmu, ale także zapis pamięci poprzedniego dnia. W głębokich fazach snu dochodzi także do zwiotczenia mięśni poprzecznie prążkowanych. Ma to znaczenie w usuwaniu napięcia z najbardziej podatnych na zmęczenie okolic kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego.
Części wybudzeń nie pamiętamy, ponieważ są one bardzo krótkie i nie wpływają znacząco na jakość snu. Te o charakterze klinicznym pogarszają skuteczność snu na tyle, że odczuwamy to w ciągu dnia.
Podczas diagnozowania bezsenności najważniejsze jest ustalenie jej przyczyny. Istnieje np. tzw. bezsenność przygodna spowodowana m. in. pracą zmianową, przekraczaniem stref czasowych lub aktualnym stresem i trwa do jednego miesiąca.
Do okresowo występującej bezsenności mogą prowadzić:
- ignorowanie osobistego zegara biologicznego – opóźnianie najlepszej pory na zaśnięcie
- stosowanie na noc używek: papierosów, alkoholu, kofeiny
- niewłaściwa higiena zasypiania (po zgaszeniu światła): rozmyślanie, planowanie następnego dnia, roztrząsanie nieprzyjemnych zdarzeń, oglądanie telewizji, słuchanie głośnej muzyki, przejadanie się.
Bezsenność przewlekła może być jednak także:
- objawem towarzyszącym schorzeniom neurologicznym (np. chorobie Parkinsona), chorobie refluksowej, nadciśnieniu, astmie;
- skutkiem zażywania substancji psychoaktywnych (alkohol, amfetamina, extasy, środki halucynogenne), palenia papierosów lub używania niektórych leków.
- objawem występującym w innych zaburzeniach psychicznych, szczególnie w depresji i zaburzeniach lękowych.
Szczególnie niebezpieczne dla życia jest majaczenie, czyli pobudzenie w nocy z objawami psychotycznymi, dlatego też bezsenność warto leczyć.
Bezsenność lub ograniczanie snu powoduje:
- pogorszenie funkcji poznawczych,
- zmniejszoną odporność na choroby powodowane przez wirusy i bakterie
- zaburzenie tolerancji glukozy
- zwiększenie ryzyka rozwoju nadciśnienia
- zwiększenie wrażliwość na ból u osób z przewlekłymi chorobami stawów
- większe ryzyko upadku u osób starszych
- u mężczyzn z chorobą niedokrwienną serca bezsenność zwiększa ryzyko śmierci
- zwiększa ryzyko wypadków komunikacyjnych
Aby zmniejszyć szansę na bezsenność warto stosować się do stałych nawyków ułatwiających zasypianie:
- stałe godziny zasypiania i wstawania
- nie drzemanie w ciągu dnia
- stworzenie rytuału „chodzenia spać” (zawsze ta sama kolejność), np.: planowanie następnego dnia, kolacja, czytanie, mycie, czynności kosmetyczne, sen
- niekorzystanie z łóżka w ciągu dnia
- jeżeli czas zasypiania (mierzony od zgaszenia światła i zaprzestania wszystkich czynności) wydłuża się ponad 20 min. i nie ma się poczucia zmęczenia i senności należy włączyć światło lub przejść do innego pokoju, zapisać nurtujące rzeczy lub wykonać inną relaksującą i nie pobudzającą czynność (np. poczytać). Gdy pojawi się znużenie należy wrócić do łóżka.
- wietrzenie pomieszczenia przed snem
Leave a Reply