Sińce i stłuczenia zdarzają się nam bardzo często. Niektóre osoby są znacznie bardziej podatne na zmiany skórne niż inne. W pierwszym wypadku wystarczy jakieś otarcie by na skórze od razu pojawiła się zmiana w postaci siniaka. Zazwyczaj przybiera barwę niebieską, później zieloną, fioletową i żółtą. Do tego może także boleć lub w gorszym wypadku ociekać krwią lub ropą.
Warto jednak wiedzieć, że za pomocą kilku domowych metod ból można szybko zminimalizować. Na początek na ranę nakładamy lód, dzięki schłodzeniu zwężają się naczynia krwionośne znajdujące się w obrębie rany oraz znacznie zmniejsza się ból. Lód nie musi być wcale specjalnie zapakowany i kupiony w aptece. Dobrą skutecznością wykazuje się także opakowanie zwykłych mrożonek, czy lód w kostkach. Pamiętajmy tylko by przed nałożeniem lodu owinąć go w jakąś ściereczkę, tak by nie przylegał on od razu do skóry.
Stłuczoną skórę możemy także owinąć specjalnym bandażem elastycznym w ten sposób krew będzie wolniej ociekała do tkanek.
Aby siniec był mniejszy?
Gdy uderzymy się w rękę, unieśmy ją do góry tak, by znalazła się powyżej serca. Podobnie z nogą, jeśli doznamy jej urazu usiądźmy na kanapie, a pod nogę podłóżmy poduszkę by znalazła się powyżej naszego ciała.
Po ochładzaniu siniaków możemy z kolei zastosować odwrotność i ogrzać dane miejsce. Przyspieszymy wówczas krążenie krwi. Co możemy zrobić? Ogrzewać dane miejsce możemy kocem bawełnianym, poduszką elektryczną lub butelką napełnioną ciepłą wodą.
Czym nacierać stłuczone miejsce?
Najlepsza w tym przypadku jest arnika górska, która zawiera składniki redukujące stan zapalny i zmniejszające obrzęk. Arnika górska zazwyczaj występuje w postaci maści lub żelu, stosuje się ją kilka razy dziennie bezpośrednio w miejscu stłuczenia.
Z domowych roślin bardzo dobrze działa także natka pietruszki. Roztartą natką nacieramy bolące miejsce a następnie zawijamy je bandażem elastycznym.
Co jest powodem częstego powstawania siniaków?
Zazwyczaj brak odporności na uderzenia i częste występowanie siniaków spowodowane jest brakiem witaminy C oraz witaminy K. Należy wówczas zjadać dużo marchwi, moreli, owoców cytrusowych, brukselki, włoskiej kapusty, liściaste warzywa.
Leave a Reply