Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć o prostacie?

Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć o prostacie?

Przerost prostaty to choroba, która dosięga ogromnej części mężczyzn. Niestety panowie bardzo często są uprzedzeni do lekarzy i nie chcą wykonywać kontrolnych badań. Przez to choroba wykrywana jest bardzo późno, co może prowadzić do rozwinięcia się raka.

 

Przerost prostaty dotyczy połowy mężczyzn powyżej 50-tego roku życia i aż 70% powyżej 60-tego. Jest to poważny problem społeczny, a już niedługo stanie się jedną z chorób powszechnych. Wszystko przez to, że mężczyźni rzadko się badają i poddają leczeniu. A to właśnie badania profilaktyczne i wczesne wykrycie choroby pozwalają na podjęcie szybkiego leczenia i zniwelowania dokuczliwych objawów.

Jakie są przyczyny przerostu prostaty?

Lekarze nie potrafią jednoznacznie określić przyczyn tej choroby. Na pewno wpływ na przerost prostaty ma proces starzenia się. Innym czynnikiem są także hormony. Przez całe życie organizm mężczyzny produkuje spore ilości testosteronu, ale także estrogenu. Z wiekiem ilość testosteronu maleje, pozostawiając przewagę hormonu żeńskiego. Poza tym zaczyna być też produkowany inny hormon – dihydrotestosteron. Choroba rozwija się w wyniku rozrostu komórek gruczołowych i komórek podścieliska gruczołu krokowego.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

  • częste oddawanie moczu, także w nocy,
  • gwałtowne parcie na pęcherz,
  • słaby strumień moczu, często „po kropelce”,
  • silne bóle w dole brzucha,
  • wydłużony czas oddawania moczu.

Jak wygląda leczenie farmakologiczne?

Istnieje kilka rodzajów leków, które stosuje się w leczeniu przerostu prostaty. Pierwsze z nich to tak zwane blokery. Ich działanie polega na rozluźnianiu mięśniówki gładkiej okolic zwieracza wewnętrznego cewki, cewki tylnej oraz torebki stercza. Ułatwia to oddawanie moczu i niweluje bóle pęcherza. Takie lekarstwa działają jednak jedynie objawowo, czyli nie wpływają na przyczyny choroby. Są również leki o działaniu hormonalnym, które eliminują lub osłabiają działanie hormonów na gruczoł krokowy. W efekcie przerost się zmniejsza, a objawy stają się słabsze. Niestety przyjmowane doustnie hormony mogą wywoływać skutki uboczne, takie jak spadek libido, zaburzenia potencji, czy zmniejszenie objętości ejakulatu. Zdecydować można się także na preparaty roślinne, które są w pełni bezpieczne i nie wywołują żadnych sutków ubocznych. Wykazują one działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Zmniejszają napięcie mięśni pęcherza i cewki, a także pobudzają regenerację nabłonka gruczołu krokowego.

przerost prostaty

Jak wygląda leczenie zabiegowe?

Wskazane jest przy nawracającym zatrzymaniu moczu, nawracającym krwiomoczu, niewydolności nerek, kamicy pęcherza, nawracającym zakażeniu układu moczowego. Jeśli jednak przerost nie powoduje bardzo uciążliwych dolegliwości, raczej stosuje się leczenie farmakologiczne. Metody zabiegów stosowane przy tej chorobie to przede wszystkim usunięcie przerośniętej tkanki, na przykład laserowe lub oddziaływanie na gruczoł w taki sposób, by poprawić drożność cewki.

Jak zapobiegać?

Oczywiście przerostowi prostaty można skutecznie zapobiegać. Jak? Przede wszystkim mężczyźni powinni prowadzić zdrowy tryb życia, dobrze się odżywiać i uprawiać sporty. No i oczywiście regularnie się badać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *