Praca to dla wielu osób, jeden z najważniejszych czynników wpływających na pozytywną ocenę swojego życia. Bez niej czujemy się niepotrzebni, trudno jest również utrzymać stopę życia na odpowiednim poziomie. Czy jest to jednak powód do tego, by cały swój czas poświęcać na wypełnianie obowiązków pracowniczych?
Wypalenie zawodowe – czyli stan, w którym czujemy niechęć do wykonywanej przez siebie pracy. Nie mamy ochoty na nowe wyzwania, czujemy się niedoceniani. Stres towarzyszy nam nawet podczas wykonywania prostych czynności. Wypalenie zawodowe bardzo często kończy się depresją, która uniemożliwia kontynuowanie pracy na danym stanowisku. Zdarza się, że w ten sposób zostajemy wykluczeni ze środowiska biznesowego nawet na kilka lat.
Jak poznać że wypalenie zawodowe mnie dotyczy?
Czy pamiętasz swoje ostatnie wakacje? Czy Twój urlop trwał tydzień, dwa – a może wyłącznie kilka dni, w czasie których Twoim nieodłącznym kompanem był telefon służbowy oraz laptop?
To w jaki sposób spędzamy czas wolny i czy w ogólne odpoczynek sprawia nam przyjemność, daje bardzo dobry obraz tego, jak traktujemy swoją pracę. Jakie miejsce w naszym życiu zajmuje strefa kariery i zarobkowania. Jeśli jest wysoko na podium, znacznie ponad zdrowiem, wypoczynkiem, czasem spędzonym z rodziną – to mamy poważny powód by zmienić swoje dotychczasowe nastawienie.
Czy Twoja praca sprawia Ci przyjemność? Jesteś bardzo sumienny, wykonujesz wszystkie działania bardzo rzetelnie, a jednak, nie czujesz do swojej pracy przywiązania. Wręcz przeciwnie. Wszystko, co obejmuje Twoje obowiązki wywołuje u Ciebie paniczny lęk, nie do końca czujesz się doceniany.
Co więcej, masz wrażenie, że poszczególne osoby z Twojego zespołu są nastawione przeciwko Twoim osiągnięciom.
Bardzo niska samoocena wynikająca z przepracowania, trudność skupienia się oraz nerwowość to bardzo częste wyznaczniki wypalenia zawodowego. Przewlekły, przeciągający się stan takiego napięcia może jeszcze bardziej się pogłębiać.
Leave a Reply