Technologia i zdrowie – część druga

Technologia i zdrowie – część druga

Przed nami ciąg dalszy urządzeń, które pomogą nam w walce z noworocznymi postanowieniami.

Basis

Niewykluczone, że będzie to jeden z najbardziej kompletnych modeli naręcznych wspomagających zdrowy tryb życia, jakie do tej pory zaprojektowano. Jego cena oscylująca wokół 200$ to sporo, ale poczekajmy moment, by przekonać się, jakie możliwości ma to maleństwo. Na wyświetlaczu LCD mieszczą się czas i data, ale także dotykowe przyciski, a całość pracuje około czterech dni na baterii. Urządzenie wyposażono także w moduł Bluetooth, co jest o tyle ważne, że wkrótce planuje się wydanie kilkunastu aplikacji mających rozszerzyć funkcjonalność gadżetu. System sprawdzi, czy dobrze sypiamy, czy nasze ciśnienie krwi mieści się w normie, czy skóra ma odpowiednią potliwość a ciało bezpieczną temperaturę. Przede wszystkim mamy jednak dostęp do statystyk, które po podsumowaniu dadzą miarodajny obraz tego, jak korzystamy z własnego ciała – ile kalorii spalamy i ile kroków robimy każdego tygodnia, co z kolei pozwoli systemowi na wykreowanie małych celów, dzięki którym nabędziemy odpowiednie przyzwyczajenia. Całość ma być zaprojektowana w ten sposób, by działać ‚w tle’ – prawdziwe spektrum możliwości tego urządzenia poznają dopiero ci, którzy będą tego naprawdę chcieli.

Lark

Początkowo Lark był programem monitorującym jedynie sen, udanym jednak na tyle, by można go było rozwinąć także na strefę szeroko rozumianego ‚wellness’. Dopiero później twórcy wpadli na pomysł skonstruowania opaski mającej sprawować ‚opiekę’ nad naszym organizmem i przez całą dobę liczyć spalone kalorie, długość snu, pokonany dystans itp. CEO projektu, Julia Hu, w niedawnej wypowiedzi stwierdziła, że system znalazł już odbiorców w ‚dziesiątkach tysięcy użytkowników, a 73% osób mających kłopoty ze snem widzi poprawę już po miesiącu użytkowania’. Lark jako kombinacja aplikacji i opaski ma do zaoferowania naprawdę dużo, ale za dość wysoką cenę – co najmniej 150$.

Jakkolwiek gadżety mogą wspomóc zdrowy tryb życia, to wciąż najwięcej będzie zależało od nas samych i naszych nawyków. Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy wydanie około 400zł na coś, bez czego na dobrą sprawę możemy się obejść to dobry pomysł, sprawdźmy swoje samozaparcie wykorzystując jedną z wielu aplikacji, które również mogą nam pomóc w unormowaniu naszego trybu życia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *