Sposoby na chorobę lokomocyjną

Sposoby na chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna (zwana inaczej kinetozą) objawia się najczęściej nudnościami, wymiotami, zmęczeniem, zawrotami głowy w czasie korzystania z różnych środków transportu. Część osób dolegliwości nią spowodowane odczuwa jedynie w czasie jazdy samochodem lub autobusem, innym z kolei zaszkodzi również podróż pociągiem, statkiem lub samolotem. Każdy reaguje inaczej i w przypadku tej choroby dolegliwości mogą znacznie różnić się od siebie.

samopoczucie

Za chorobę lokomocyjną odpowiedzialny jest błędnik, który umiejscowiony jest w naszym uchu. W czasie ruchu pojazdu zostaje on nadmiernie pobudzony, ponieważ nasze oczy rejestrują zbyt szybko zmieniający się krajobraz. Błędnik nie rejestruje żadnego ruchu ciała, zwraca natomiast uwagę na ruch pojazdu – zatrzymywanie się, hamowanie i nagłe przyspieszanie. Procesy, jakie zachodzą w tym czasie w mózgu, nie są w stanie powiązać ze sobą wielu sprzecznych informacji, przez co wegetatywny układ nerwowy uruchamia reakcje obronne.

tabletki

Istnieje wiele metod na zwalczenie dolegliwości związanych z chorobą lokomocyjną. Przed przystąpieniem do leczenia farmakologicznego warto wypróbować sposoby domowe. Bezpośrednio przed wyjazdem powinno się unikać ciężkostrawnych posiłków i napoi gazowanych (wskazane jest picie jedyne wody). Bardzo ważny jest również sen przed podróżą i komfort psychiczny w trakcie niej. W czasie podróży powinniśmy siedzieć przodem do kierunku jazdy, niewskazane jest stanie lub siedzenie tyłem. Odradzane jest również zajmowanie miejsc, pod którymi umiejscowione jest koło pojazdu – tam drgania są najbardziej wyczuwalne. W czasie jazdy bardzo pomocne jest otworzenie szeroko okna oraz wystawienie dłoni na zewnątrz – skupienie  się na jednej czynności sprawi, że przestaniemy myśleć o złym samopoczuciu, a świeże powietrze pomoże nam w szybkim zwalczeniu objawów kinetozy. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną powinny zawsze mieć przy sobie miętowe lub imbirowe cukierki. Zupełnie domową metodą jest również zaklejenie pępka plastrem, na wiele osób działa własnie ten sposób. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które mogą nam pomóc w zwalczeniu choroby. Część z nich może nas otępić lub spowodować inne skutki uboczne, więc przez zakupem danego produktu powinniśmy skonsultować się z lekarzem (być może przepisze nam on nawet lek dostępny tylko z receptą). Jeśli jedziemy z osobami palącymi papierosy, poprośmy ich o to, aby nie palili w czasie podróży w naszym towarzystwie – dym papierosowy może podrażnić nasze nozdrza i sprawić, że objawy choroby lokomocyjnej się nasilą. W ostatnich latach na popularności zyskały bransoletki wykonane z nylonu lub bawełny. Znajdują się w nich niewielkie magnesy, które – na zasadach akupresury – mają sprawić, że objawy choroby lokomocyjnej znikną. Bez przeszkód mogą być one noszone przez cały dzień.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *