Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość

Proces, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie stałej temperatury ciała, niezależnie od tej, jaka panuje na zewnątrz, nazywamy powszechnie poceniem się. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, a w ciągu dnia organizm człowieka wydziela średnio 700-900ml potu poprzez maksymalnie 5mln gruczołów potowych. Ilość wydzielanego potu jest w dużej mierze uzależniona od wykonywanej pracy, codziennej diety oraz warunków klimatycznych.

Zbyt intensywna produkcja potu może występować na skutek zaburzeń hormonalnych lub nieprawidłowego odżywiania się, jednak nadmierna potliwość ma najczęściej podłoże emocjonalne, a pocenie się może  być niekontrolowaną reakcją organizmu na duży stres. W pierwszej kolejności osoby borykające się z problemem nadmiernej potliwości, powinny sprawdzić dokładnie swój stan zdrowia, bowiem potliwość może towarzyszyć chorobom ogólnoustrojowym. Zwiększone wydzielanie potu może być objawem cukrzycy, nadczynności tarczycy, choroby nowotworowej lub zaburzeń neurologicznych. Nadmierna potliwość może dotyczyć całego ciała lub niektórych jego partii: dłoni, stóp, pach lub twarzy. Osoby cierpiące na problem nadmiernej potliwości powinny zdecydować się na zakładanie przewiewnych ubrań ze sztucznymi włóknami, ponieważ plamy potu nie są na nich zbyt mocne widoczne, dzięki czemu obce stanie się uczucie dyskomfortu.

Duże ilości białka i tłuszczu zwierzęcego w diecie sprawiają, że zapach potu jest bardziej intensywny i nieprzyjemny, dlatego należy ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa (zwłaszcza smażonego) oraz tłuszczów zwierzęcych, takich jak masło czy smalec. Zrezygnować należy również z używania ostrych przypraw, a dania z dużą zawartością glutaminianu sodu oraz napoje kofeinowe także powinno się wyeliminować z diety. Jak jeszcze można poradzić sobie z nadmierną potliwością? Regularne picie szałwii sprawia, że nadmierna potliwość zostanie zahamowana. Stosowanie antyperspirantów, blokerów oraz tabletek blokujących również może przynieść oczekiwany efekt, choć czasami należy zwrócić się po poradę do lekarza, który przepisze mocniejsze leki i zleci nam szczegółowe badania stanu zdrowia.

Jeżeli problem nadmiernego pocenia jest dla nas zbyt uciążliwy, możliwe jest skorzystanie z zastrzyków toksyny botulionowej (botoks), które wykonuje lekarz. Botoks zatrzyma działanie nerwów, dzięki czemu zredukowana zostanie aktywność gruczołów potowych. Efekt po zabiegu utrzymuje się maksymalnie przez dwanaście miesięcy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *