Czytajmy Dzieciom

Już po raz ósmy, organizowany jest Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD). Odbywa się on w dniach 30 maja – 6 czerwca. W ramach tej akcji organizowane będą liczne imprezy i konkursy czytelnicze, zabawy, festyny z książką, spotkania z autorami, parady dzieci przebranych za bohaterów bajek itp. Akcja tam ma na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, przypominanie dorosłym o jego roli w wychowaniu zdrowego emocjonalnie, kulturalnego, mądrego człowieka. OTCD angażuje w akcję lokalne media i liczne instytucje. W tym roku centralna Inauguracja IX OTCD odbędzie się w Wolbromiu.

Jak czytać dziecku?

1.        Czytać codziennie, przez co najmniej 20 minut – czas czytania dostosować do przedziału uwagi dziecka, początkowo może być krótki, stopniowo można go wydłużać, chodzi jednak o codzienny rytuał czytania. Dobrą porą jest wieczór przed snem.

2.        Czytanie ma się dziecku kojarzyć z radością – nigdy z przymusem, karą czy nudą, powinno być magiczną porą wspólnego dokonywania odkryć, przeżywania tajemnic i wzruszeń, porą, której dziecko nie może się doczekać

3.        Wybierać wyłącznie książki i wierszyki dla dziecka ciekawe i wartościowe.

4.        Unikać stereotypowych podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt. Tak zwane książki dla dziewcząt warto przeczytać zanim chłopiec zacznie się wstydzić „babskiej literatury”. Da mu to wgląd w słabo mu znany świat emocji.

5.        Jeśli dziecko chce, można i warto wielokrotnie czytać tę samą książkę czy wiersz.

6.        Pozwalać na pytania, powrót do poprzedniej strony, rozmowy  zainspirowane tekstem –ta część głośnego czytania najbardziej rozwija intelekt i wrażliwość dziecka.

7.        Reklamować czytanie własnym przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych pogrążonych w lekturze książek i czasopism.

Comments are closed.